Źródło:http://kot-ivanov.livejournal.com/

Rosyjska armia atakuje Ukraińców?

Od 11 stycznia doszło do wznowienia walk na wschodzie Ukrainy. Między separatystami a siłami ukraińskimi doszło do wymiany ognia, rozpoczęło się od wzajemnych ostrzałów artyleryjskich. W tym czasie zauważalna stała się aktywność armii rosyjskiej. Separatyści otrzymali nowe partie sprzętu wojskowego a do Donbasu przybyły dodatkowe oddziały z Rosji. W międzyczasie trwały dość intensywne walki na terenach Donieckiego lotniska i miejscowości Gorłówka. Pytaniem zasadniczym było to, czy  regularne oddziały armii rosyjskiej zdecydują się ponownie wesprzeć siły separatystyczne? 

Według informacji  rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – Andrija Łysenki – wojska ukraińskie  w północnej części obszaru tzw. operacji antyterrorystycznej przeciw prorosyjskim separatystom zostały zaatakowane przez oddziały regularnej armii rosyjskiej. Atak Rosji zdecydowanie łamie postanowienia Mińskie z 2014 roku, które i bez tego były niejednokrotnie naruszane.

Już wcześniejsze informacje wskazywały na obecność rosyjskich sił zbrojnych na terenie opanowanym przez siły prorosyjskie. Ostatnio pojawiła się również informacja o przekroczeniu ukraińskiej granicy przez duże zgrupowanie wojsk rosyjskich. Można śmiało stwierdzić, że były to jednostki mające na celu wzmocnienie sił „Noworosji” w celu przeprowadzenia ofensywy jakiej jesteśmy obecnie świadkami. Źródła ukraińskie podają, że na terenie opanowanym przez terrorystów stacjonuje ok. 8 500 żołnierzy rosyjskich.  Według niepotwierdzonych informacji w obwodzie ługańskim zauważono dziś kolumnę rosyjskich czołgów.

Moskwa dementuje informacje mówiące o jej zaangażowaniu w konflikt, nazywając zarzuty Kijowa ” kompletną bzdurą” i „halucynacjami”. Jest do zabieg czysto propagandowy, gdyż kluczowa rola Federacji Rosyjskiej w wojnie domowej na wschodzie Ukrainy jest sprawą niezaprzeczalną.

Niemniej jednak, należy podchodzić z dystansem do informacji jakie podają władze Ukrainy. Wojna propagandowa między obiema stronami toczy się równie intensywnie co ta na froncie.

Komentarze

Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku na kierunku "Bezpieczeństwo Narodowe". Obecnie student Uniwersytetu Białostockiego na wydziale historyczno-socjologicznym - kierunek "Stosunki Międzynarodowe". Koordynator działu "Bezpieczeństwo" portalu "Nowa Strategia". Prowadzi bloga "Piotr Kular" na portalu Mpolska24.pl gdzie posiada status eksperta. Obszar jego zainteresowań dotyczy bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego w kontekście prowadzonej polityki bezpieczeństwa państw takich jak Rosja, Ukraina oraz Białoruś.