Su-24M / Wikimedia Commons.

Katastrofa rosyjskiego bombowca Su-24M

Samolot bombowy Suchoj Su-24M rozbił się w Kraju Chabarowskim. Według służby prasowej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, obaj piloci zginęli.

Dziś o godzinie 14:35 czasu moskiewskiego, samolot bombowy Su-24M rozbił się podczas startu w rejonie lotniska Khurba (Kraj Chabarowski) podczas wykonywania zaplanowanego lotu treningowego. Według raportu służby prasowej rosyjskiego Ministerstwa Obrony obaj piloci zginęli.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podało iż do katastrofy doszło nad teren niezamieszkałym, nie ma więc zniszczeń na ziemi. To już druga katastrofa samolotu Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej w ciągu kilku dni. W ostatni piątek, naddźwiękowy myśliwiec MiG-29, rozbił się w Kraju Krasnodarskim, pilotowi udało się katapultować. Poprzedni wypadek z udziałem samolotu bombowego Su-24 zdarzył się w lutym br. niedaleko Wołgogradu. Obaj piloci ponieśli śmierć na miejscu.

Suchoj Su-24 (w kodzie NATO: Fencer) to dwusilnikowy samolot bombowy o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolny do działań w każdych warunkach atmosferycznych. Samolot jest zdolny do przenoszenia taktycznej broni jądrowej. Obecnie Su-24M stanowi trzon rosyjskiego lotnictwa uderzeniowego. Wdrażany jest plan zastąpienia Su-24 nowoczesnym bombowcem Su-34.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.