Widok z lotu ptaka na bazę lotniczą Incirlik. / fot. Twitter.

Turcja odcięła bazę lotniczą Incirlik

W związku z podejrzeniem o przebywanie puczystów w tureckiej bazie lotniczej Incirlik, władze odcięły prąd oraz zamknęły dostęp do niej. Aresztowano 100 żołnierzy na terenie jednostki. W bazie przebywa również amerykański i niemiecki personel wojskowy, biorący udział w operacjach lotniczych przeciwko ISIS w Syrii.

Po upadku głównych ośrodków wojskowego zamachu stanu wymierzonego w prezydenta Recepa Tayyipa Erdo?ana m.in. w Ankarze i Stambule (czytaj więcej: Upadek wojskowego puczu w Turcji), puczyści brali udział w starciach w wielu miejscach w kraju ze zwolennikami legalnych władz. Raporty mówiły również o porwaniu śmigłowca UH-60 Black Hawk przez ośmiu puczystów i skierowaniu go do Grecji z prośbą o azyl polityczny, który władze w Atenach odrzuciły czy porwaniu fregaty rakietowej TCG Yavuz (F-240), typu Yavuz z bazy morskiej Gölcük z dowódcą jednej z flot tureckiej marynarki wojennej (Türk Deniz Kuvvetleri), adm. Veyselem Köselem jako zakładnikiem.

Później, konsulat USA w Adanie poinformował, że dostęp do bazy lotniczej Incirlik na południowym-wschodzie Turcji został zamknięty, nikt nie może się do niej dostać ani jej opuścić, a władze lokalne zakazały ruchu do i z bazy.

Departament Obrony USA wydał oświadczenie, w którym zapewniono, że władze amerykańskie pracują wraz z Ankarą nad wznowieniem tak szybko jak to możliwe działań prowadzonych z bazy lotniczej Incirlik po zamknięciu przestrzeni powietrznej Turcji dla samolotów wojskowych w następstwie próby puczu:

Na razie kierujące operacjami w regionie bliskowschodnim Centralne Dowództwo USA dokonuje zmian w działaniach lotniczych kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu, by zminimalizować jakiekolwiek wpływy na tę kampanię. Kontynuujemy nasze starania, aby wyjaśnić sytuację wszystkich członków personelu Departamentu Obony w Turcji. Wszystko wskazuje na to, że są bezpieczni. Będziemy kontynuować niezbędne kroki, w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa naszym żołnierzom, cywilom, ich rodzinom oraz naszym instalacjom wojskowym. ? powiedział rzecznik prasowy Pentagonu, Peter Cook.

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

Amerykańskie i niemieckie lotnictwo wojskowe prowadzi z tej bazy operacje wojskowe wymierzone w Państwo Islamskie (ISIS) w Syrii (czytaj także: Stany Zjednoczone wzmacniają bazę lotniczą Incirlik). Jednakże, mimo odcięcia zewnętrznych źródeł zasilania, Amerykanie zapewniają, że na terenie bazy znajdują się generatory, dzięki którym praca instalacji wojskowych jest niezakłócona, a energia elektryczna spoza bazy służy jedynie celom cywilnym.

Warto także zauważyć, że na terenie bazy Incirlik jest przechowywanych od 60 do 70 amerykańskich grawitacyjnych bomb jądrowych B61-3 (czytaj także: B61-12 ? najgroźniejsza broń w amerykańskim arsenale?).

Wbrew informacjom o eksplozji i strzelaninie w Incirlik, jakie pojawiły się w mediach, rzecznik prasowy EUCOM (United States European Command), kpt. Danny Hernandez zapewnił, że w bazie nie ma chaosu. Dodał jedynie, że poziom bezpieczeństwa w bazie zwiększono do najwyższego, DELTA, co oznacza, że personel pozostaje w ciągłej gotowości bojowej.

W Turcji stacjonuje obecnie 2.200 osób personelu wojskowego z USA, z czego najwięcej w bazie lotniczej Incirlik ? 1.500. Najnowsze raporty nt. liczby ofiar puczu wojskowego w Turcji mówią o 265 zabitych i 1.440 rannych, w większości cywilów. Aresztowania po upadku puczu objęły 2.839 żołnierzy oraz 2.745 sędziów i prokuratorów.

Czytaj także:

Zamach stanu w Turcji?

Saudyjskie F-15S dotarły do Turcji [WIDEO]

Saudyjskie myśliwce trafią do Turcji

Ostrzeżenie dla personelu wojskowego USA i ewakuacja rodzin z Turcji

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.