IBCS. / fot. Northrop Grumman.

USA: Northrop Grumman i siły zbrojne przeprowadziły udaną demonstrację systemu dowodzenia IBCS

W dniu 12 grudnia br. amerykański koncern zbrojeniowy poinformował o udanej demonstracji, przeprowadzonej wspólnie z US Army i USMC, Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (IBCS), który będzie przeznaczony w przyszłości dla systemów obronnych typu Patriot, THAAD i NASAMS.

Yuma Proving Ground (YPG), Arizona, USA. / Wikimedia Commons.

We wtorek, 12 grudnia br. amerykański koncern zbrojeniowy poinformował o udanej demonstracji możliwości Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS)). Komunikat prasowy dotyczy zakończenia wstępnych analiz testów wielodomenowej, połączonej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, przeprowadzonych wspólnie z US Army i USMC w sierpniu br. w ramach pierwszej fazy SCOE (Soldier Checkout Event) w Fort Bliss w Teksasie oraz w październiku br. w ramach drugiej fazy, która była ćwiczeniami praktycznego działania systemu na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie.

Dan Verwiel, wiceprezes i dyrektor generalny w dziale Missile Defense and Protective Systems w Northrop Grumman, powiedział:

Wstępna analiza wskazuje, że wszystkie cele testu zostały osiągnięte. W środowisku operacyjnym, które obejmowało atak elektroniczny, pokazaliśmy możliwości IBCS dla rozwiązania [problemu] niejednoznacznego obrazu lotniczego i dostarczenia dokładniejszych danych do śledzenia celu, aby wesprzeć wspólną zintegrowaną obronę powietrzną i przeciwrakietową.

IBCS zebrał dane z sensorów powietrznych, naziemnych i morskich, tworząc zintegrowany obraz powietrzny. Dzięki utrzymywaniu śledzenia obiektów nawet wtedy, gdy pojedyncze czujniki nie były w stanie tego robić, operacje sieciocentrycznne systemu IBCS służyły jako cenne liczniki elektronicznych ataków. IBCS wykazał również zdolność do korygowania odchyleń radarowych i odszyfrowywania blisko rozmieszczonych obiektów, co znacznie poprawiło dokładność zintegrowanego obrazu lotniczego, z korzyścią dla wszystkich użytkowników komunikatów z wielofunkcyjnego łącza danych LINK-16.

Podczas testu, który zakończono w dniu 9 października br. tuzin platform lotniczych zostało zidentyfikowanych jako „przyjaciel” lub „wróg”, a brały w nich udział bezzałogowe systemy powietrzne, myśliwce, śmigłowce szturmowe, samoloty szturmowe, powietrzne cysterny, samoloty wczesnego ostrzegania AWACS, przemiennopłaty i samoloty walki radioelektronicznej. Z kolei podczas trzytygodniowych testów w sierpniu br., żołnierze z Fort Bliss (Teksas) i Fort Still (Oklahoma), obsługujący stacje radarowe Patriot i Sentinel, wraz z wyrzutniami rakiet PAC-2, PAC-3 i PAC-3 MSE, przeprowadzili 26 symulowanych walk przeciwko setkom taktycznych rakiet balistycznych. Testy zwieńczono symulacją 72-godzinnego dyżuru bojowego, podczas którego przeprowadzono 18 kolejnych walk w powietrzu.

Jak podkreśla komunikat prasowy Northrop Grumman, niespotykane dotąd możliwości ukazane w tym ćwiczeniu nadal potwierdzają skuteczność sieciocentrycznego, przemysłowego podejścia do założeń [architektury] systemu IAMD w celu uzyskania zdolności dla sił zbrojnych, które ma kluczowe znaczenie na polu walki.

Przypomnijmy, że za dostosowanie i transformację zdolności US Army do wymagań systemu IAMD odpowiada Biuro Projektu IAMD w Biurze Programowym Systemów Rakietowych i Kosmicznych Northrop Grumman w Redstone Arsenal, w stanie Alabama.

Według planów US Army, IBCS ma w przyszłości zastąpić dotychczasowe systemy dowodzenia i kontroli (command and control; C2), aby zapewnić jeden zintegrowany obraz powietrzny i zaoferować elastyczność w zakresie rozmieszczania mniejszych pakietów siły dla systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, takich jak MIM-104F Patriot, THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) czy NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System). Poprzez integrację czujników i pocisków przechwytujących, IBCS zapewni większy obszar obserwacji i szerszy zakres obrony. Dzięki otwartej architekturze systemów, IBCS umożliwi włączanie obecnych i przyszłych sensorów i systemów uzbrojenia oraz współdziałanie pomiędzy systemem C2 i systemem obrony przeciwrakietowej.

Przypomnijmy, że obecnie poza US Army, Polska jest zainteresowana zakupem zestawów systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104F Patriot PAC-3+ wraz z sieciocentrycznym systemem dowodzenia IBCS, na co zgodę wyraził Departament Stanu USA w dniu 17 listopada br. (czytaj więcej: Zgoda USA na sprzedaż Polsce systemu Patriot w ramach I fazy programu ?Wisła?).

IBCS. / fot. Northrop Grumman.

Źródła:

news.northropgrumman.com: Northrop Grumman, US Army Successfully Demonstrate Multi-domain, Joint Air and Missile Defense

news.northropgrumman.com: Northrop Grumman, US Army Successfully Complete Integrated Air and Missile Defense Test at Fort Bliss

Czytaj także:

Pociski SM-6 dla systemu Patriot; Rozpoczęto prace nad SM-2 Block IIIC

Szwecja kolejnym użytkownikiem systemu obrony powietrznej Patriot

Agencja DSCA zatwierdziła sprzedaż systemu Patriot dla Rumunii

Northrop Grumman przejmuje prywatną korporację Orbital ATK

USA: PGZ S.A i Northrop Grumman podpisały list intencyjny o współpracy

Memorandum polsko-amerykańskie ws. systemu obrony powietrznej Patriot

Konferencja MON ws. pozyskania zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych ?Wisła?

Raytheon przetestował radar AESA dla systemu Patriot

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.