Widok z lotu ptaka na bazę lotniczą Incirlik. / fot. Twitter.

USA wznowiły operacje lotnicze z bazy Incirlik

Departament Obrony USA poinformował o porozumieniu z władzami Turcji i wznowieniu operacji lotniczych z bazy Incirlik na południowym wschodzie kraju ? operacje zostały wznowione po tym, jak tureckie władze odcięły bazę w następstwie piątkowego puczu wojskowego.

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

Departament Obrony USA poinformował o porozumieniu z władzami Turcji wznowieniu operacji lotniczych z bazy lotniczej Incirlik wymierzonych w samozwańczy kalifat Państwa Islamskiego (ISIS).

Baza lotnicza Incirlik wznowiła działanie po wcześniejszym jej zamknięciu przez władze Turcji (czytaj także: Turcja odcięła bazę lotniczą Incirlik), które podejrzewały, że baza jest miejscem, w którym ukrywają się puczyści, którzy wzięli udział w wojskowym zamachu stanu wymierzony w prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana (czytaj także: Zamach stanu w Turcji? i Upadek wojskowego puczu w Turcji). Ponadto władze Turcji ogłosiły, że na terenie bazy dokonały zatrzymania 100 wojskowych.

Komunikat Departamentu Obrony USA jasno stwierdza, że do ponownego otwarcia bazy i wznowienia działań przeciw tzw. Państwu Islamskiemu doszło dzięki ścisłej współpracy i koordynacji z Turcją, która zdecydowała o otworzeniu przestrzeni powietrznej dla maszyn wojskowych. Komunikat dodaje, że we wszystkich bazach lotniczych w Turcji wznowiono operacje powietrzne koalicji przeciwko ISIS. Pomimo wznowienia operacji lotniczych oraz odblokowaniu dostępu do bazy, władze Turcji nie przywróciły jeszcze dostaw prądu ? obecnie działa ona dzięki generatorom, które pozwalają na niezakłóconą pracę instalacji wojskowych ? energia elektryczna spoza bazy służy jedynie celom cywilnym.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.