Źródło: Wikipedia

Władimir Putin: Rosja nie wyśle wojsk lądowych do Syrii

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powiedział w niedzielę, że Rosja nie rozmieści swoich wojsk lądowych w Syrii, gdzie prowadzi naloty bombowe przeciw, jak to twierdzi Moskwa, celom Państwa Islamskiego. 

Podczas wywiadu dla państwowej stacji telewizyjnej Rossija 1, Władimir Putin powiedział:

?Nie planujemy tego (prowadzenia działań lądowych ? przyp. red.), a nasi syryjscy przyjaciele wiedzą o tym.?

W zeszłym miesiącu Władimir Putin otrzymał formalną zgodę parlamentu Federacji Rosyjskiej na rozpoczęcie kampanii powietrznej nad ogarniętą wojną domową w Syrii, która pochłonęła setki tysięcy istnień, a miliony zmusiła do porzucenia domostw. Pomimo parlamentarnej zgody, władze w Moskwie zaprzeczają wszelkim pogłoskom o tym jakoby Rosja, planowała interwencje lądową w Syrii.

Wykorzystując nowoczesne odrzutowce i stare maszyny pamiętające jeszcze czasy ZSRR, Federacja Rosyjska prowadzi intensywną kampanię nalotów na stanowiska dowodzenia, obozy treningowe należące jak to twierdzi Moskwa do radykalnych ?terrorystów?, wspierając tym samym ofensywę sił reżimu prezydenta Baszara al-Assada.

Jak powiedział Władimir Putin w niedzielę podczas wywiadu dla Rossija 1, celem rosyjskiej operacji jest:

?ustabilizowanie legalnych władz i stworzenie warunków do znalezienia kompromisu politycznego.

Mówiąc o uzbrojeniu wykorzystywanym w rosyjskiej kampanii nalotów na Syrię ? włączając w to niedawny atak rakietowy wykonywany przez Flotę Kaspijską, który zszokował i zaniepokoił władze NATO (czytaj: Rosyjski atak rakietowy na ISIS) ? Władimir Putin odrzucił pomysł, jakby Rosja prowadziła ?wyścig zbrojeń? z Zachodem.

?Tu nie chodzi o wyścig zbrojeń? – powiedział rosyjski prezydent. ?To jest o tym, że nowoczesna broń się poprawia, zmienia. W innych państwach to dzieje się nawet szybciej niż tutaj. To dlatego, musimy nadążać„.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosiło w sobotę, że w ciągu 24 godzin jego siły powietrzne uderzyły na 63 cele w Syrii, niszcząc stanowiska dowodzenia i kilka pozycji obronnych, a także składów amunicji ?terrorystów”.

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło także iż poczyniono postępy w rozmowach z Pentagonem w sprawie unikania incydentów w syryjskiej przestrzeni powietrznej (zapewniania bezpieczeństwa pilotom maszyn latających nad Syrią, albowiem nad tym krajem oprócz sił Federacji Rosyjskiej i lotnictwa reżimu latają także maszyny wielonarodowej koalicji ze Staniami Zjednoczonymi na czele).

Władimir Putin odrzucił także wszelką krytykę ze strony krajów działających w wielonarodowej koalicji przeciw Państwu Islamskiemu, które twierdzą, że Rosjanie nie poinformowali ich odpowiednio wcześniej przed rozpoczęciem bojowych operacji lotniczych nad Syrią.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.