Artystyczna koncepcja samolotu, który ma powstać w ramach programu Future Combat Air System (FCAS). / Źródło: Airbus Defence and Space.

Airbus zaprezentował koncepcję europejskiego myśliwca 5. generacji

Dział Airbus Defence and Space poinformował, że razem z Bundeswehrą pracuje nad koncepcją myśliwca następnej generacji w ramach programu Future Combat Air System (FCAS).

W dniu 20 czerwca br. w zakładach Airbusa Ottobrunn w Taufkirchen k. Monachium, Alberto Gutierrez, szef programu Eurofighter Typhoon poinformował dziennikarzy, że dział Airbus Defence and Space, we współpracy z niemieckimi siłami zbrojnymi (Bundeswehrą) pracuje nad koncepcją myśliwca 5. generacji w ramach programu Future Combat Air System (FCAS).

Gutierrez powiedział, że inżynierowie wraz z wojskiem, pracują nad identyfikacją zagrożeń przyszłości i potrzebnych możliwości technologicznych, które będą ramą do powstania europejskiego myśliwca 5. generacji, gotowego do wejścia do służby w latach 2030?2040. Choć trzeba podkreslić, że sam Gutierrez jest przeciwny takiej klasyfikacji podziału myśliwców na generacje, określając ją jako sztuczną, wymyśloną przez amerykański koncern Lockheed Martin. Mimo to, nie sposób nie zauważyć, że FCAS ma klasyfikować się jako samolot następnej generacji.

Według założeń maszyna, która powstanie na bazie doświadczeń z FCAS, planowany jest w niemieckiej Luftwaffe jako następca samolotów myśliwsko-bombowych Panavia Tornado IDS/ECR oraz uzupełnienie wielozadaniowych Eurofighter Typhoon. Samolot będzie opcjonalnie załogowy (pilot i operator uzbrojenia) lub bezzałogowy (z tym że ta druga jest mniej prawdopodobna do wejścia na uzbrojenie w założonym terminie). Oprócz tego, zarówno koncern, jak i Bundeswehra, są już po wstępnych rozmowach z innymi państwami nt. ewentualnej współpracy.

Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o planach budowy myśliwca następnej generacji na Starym Kontynencie opublikowano w styczniu br. w dokumencie Federalnego Ministerstwa Obrony Niemiec pt. Air Power Development Strategy 2016 (dokument dostępny jest pod linkiem), a na początku marca br. poinformowano, że Wielka Brytania i Francja za kwotę 1,54 mld EUR zbudują uderzeniowy bezzałogowy aparat latający (UCAV), również w ramach tego samego programu, jako maszyna uzupełniająca (czytaj więcej: Półtora miliarda euro na brytyjsko-francuski dron uderzeniowy).

Czytaj także:

PAK FA gotowy do seryjnej produkcji?

Holandia proponuje Belgii wspólną flotę myśliwców F-35

Dwa F-35A wylądowały w Holandii [WIDEO]

Dania kupi myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II

F-35A zadebiutuje na pokazach w Holandii

Nowe silniki dla T-50 PAK FA

F-35 pojawią się na pokazach w Anglii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.