Boeing AH-64E Guardian, należący do US Army. / Wikimedia Commons.

Boeing dostarczy prawie 270 śmigłowców AH?64E Guardian dla USA i Arabii Saudyjskiej

Amerykański gigant zbrojeniowy Boeing Company poinformował o otrzymaniu pięcioletniego kontraktu, wartego 3,4 mld USD, na dostawy łącznie 268 śmigłowców szturmowych AH?64E Guardian: zmodernizowanych dla US Army oraz zupełnie nowych dla Arabii Saudyjskiej.

W środę, 15 marca br. Boeing Company zawarł pięcioletni kontrakt z rządem USA (termin realizacji minie w dniu 30 czerwca 2022 roku) na modernizację 244 śmigłowców szturmowych do wariantu AH?64E Guardian dla US Army oraz budowę zupełnie nowych maszyn w tej samej wersji, przeznaczonych dla Królewskiej Armii Arabii Saudyjskiej (Al-Jaiš al-?Arab?yat al-Su??d?yah; KSA) w ramach programu FMS (Foreign Military Sales). Oprócz samych maszyn, które powstaną w ramach linii produkcyjnych od 7 do 11, koncern dostarczy i przebuduje odbiorcom załogowe trenażery oraz stworzy zaplecze szkoleniowo-inżynieryjne, system obsługi naziemnej i dostaw części zamiennych.

Płk Joseph Hoecherl, odpowiedzialny w US Army za program śmigłowców Apache, powiedział:

To porozumienie to dobra wiadomość dla naszej Armii, żołnierzy, amerykańskich podatników, naszych partnerów branżowych i wielu partnerów międzynarodowych. Jest to bezpośrednim wynikiem profesjonalnego i sumiennego wspólnego wysiłku rządu i przemysłu, który zapewnieni nam bardzo potrzebne zdolności najlepszego na świecie śmigłowca szturmowego, AH-64E Apache, w przystępnej cenie, która będzie skutkować z roku na rok oszczędnościami dla podatnika. W rękach naszych wyszkolonych żołnierzy, technologia Apache i wynikające z niej możliwości są niezbędne do operacji Armii na całym świecie.

Oszczędności dla US Army wynikają z faktu, że nabywanie najnowszego wariantu śmigłowców szturmowych, produkowanych w zakładach Boeinga w Mesa (Arizona) odbywa się na dwa sposoby: część maszyn jest nowa (tak jak te dla Arabii Saudyjskiej), ale dostawy większości z nich polegają na modernizacji maszyn pozostających w służbie do wariantu E (Apache Block III).

Kim Smith, wiceprezes Boeinga i menedżer programu Attack Helicopters dodał:

Apache poczynił ogromny wpływ na obronę państw, które użytkowały go w ciągu ostatnich 37 lat. Nasz zespół rozumie odpowiedzialność, że musimy dostarczać najlepsze śmigłowce na czas w przystępnej cenie każdego dnia, i jesteśmy zobowiązani do utrzymania tej ugruntowanej tradycji doskonałości.

Na dzień dzisiejszy, Królewska Armia Arabii Saudyjskiej użytkuje 94 maszyny w starszym wariancie AH-64D Longbow Apache, natomiast US Army posiada aż 756 śmigłowców w wariantach D i E. Przypomnijmy, że AH-64E Guardian jest brany pod uwagę jako następca polskich śmigłowców Mi-24D/W (w kodzie NATO: Hind) w ramach programu ?Kruk?, a Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. podpisała z amerykańskim producentem list intencyjny (LOI) w zakresie możliwości współpracy m.in. w ramach projektów związanych z tymi śmigłowcami, jeśli 24 maszyny tego typu zostałyby przez rząd zakupione (czytaj więcej: AH-64E Guardian dla Polski? oraz: Boeing podpisał list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową ws. AH-64E Guardian).

Boeing AH-64E Guardian (Apache Block III) jest najnowszym wariantem śmigłowców szturmowych z rodziny Apache, wyposażonym w kompozytowe łopaty śmigieł oraz nowe przekładnie i głowice, a także mocniejsze silniki turbowałowe General Electric T700-GE-701D o mocy maksymalnej 2.000 KM/1.491 kW. Zmiany te poprawiły osiągi, a zwłaszcza prędkość i wznoszenie się. Modyfikacji uległa też elektronika, awionika i oprogramowanie, umożliwiając zastosowanie ulepszonego radaru typu Longbow lub AESA oraz system optoelektroniczny o wyższej rozdzielczości i dokładności M-TADS/PNVS (Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor), zwanego też Arrowhead. Załoga śmigłowca uzyskała również możliwość kontroli uderzeniowych, bądź rozpoznawczych bezzałogowych aparatów latających (UAV i UCAV). Debiut bojowy tych maszyn miał miejsce w Afganistanie w marcu 2014 roku.

Źródło:

boeing.mediaroom.com: Boeing, U.S. Army Sign $3.4B Contract for 268 AH-64E Apache Helicopters

Czytaj także:

Śmigłowce szturmowe AH-64E Guardian dla ZEA?

Wielka Brytania zmodernizuje śmigłowce AH-64 Apache

Pierwsza partia śmigłowców AH-64E Guardian dla Korei Płd.

Przyspieszenie dostaw śmigłowców AH-64E Guardian dla Korei Płd.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.