Władimir Czurow, przewodniczący CKW FR. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

CKW Rosji nieopatrznie ujawniła liczbę rosyjskich żołnierzy w Syrii?

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Federacji Rosyjskiej, informując o liczbie głosujących w wyborach do Dumy Państwowej, prawdopodobnie ujawniła skrywaną do tej pory liczbę członków rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii.

Dane statystyczne Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej nt. wyborów parlamentarnych z dnia 18 września br. mogły pośrednio ujawnić tajemnicę państwową, jaką jest liczebność rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii.

Zgodnie z nimi, w Damaszku do urn poszło 193 Rosjan, a bazie lotniczej Hmejmin 4.378, co daje łącznie 4.751 obywateli Federacji Rosyjskiej. O ile w stolicy Syrii głosowali przeważnie pracownicy ambasady FR, to w bazie Hmejmim byli to głównie wojskowi (a także personel techniczny, kucharze czy przedstawiciele zbrojeniówki), gdyż według ekspertów poza Damaszkiem mieszka bardzo niewielu cywili z rosyjskim paszportem. Głosowanie w Syrii wygrała partia Jedna Rosja, uzyskując wynik 62%.

Oprócz tego, w dniu wyborów do Dumy Państwowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony FR, gen. armii Nikołaj Pankow poinformował o stuprocentowej frekwencji we wszystkich jednostkach wojskowych, także tych poza granicami państwa.

Ujawnione przez CKW FR dane, nawet jeśli zawyżone, jeśli chodzi o sam personel wojskowy, pokrywają się ze wcześniejszymi spekulacjami ekspertów wojskowych, mówiących o wielkości rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii pomiędzy 4 a 5 tysięcy oficerów i żołnierzy.

Czytaj także:

Syria: rosyjski Mi-8 został zestrzelony; ciała 5 ofiar zbezczeszczone

Rosjanie zbombardowali amerykańsko-brytyjską placówkę w Syrii?

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca Mi-28N w Syrii

Rosyjskie śmigłowce Mi-28N i Ka-52 w Syrii [WIDEO]

Rosja rozmieści baterie przeciwlotnicze S-400 w Syrii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.