W dniu 25 kwietnia br. rozpoczęło się 5-dniowe ćwiczenie RARÓG-16, obejmujące lotnictwo 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (2. SLT) z udziałem m.in. 10 wielozadaniowych myśliwców F-16C/D Jastrząb, dwóch samolotów transportowych CASA C-295M i łącznie ponad 400 żołnierzy.
Fot. 31. Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.
W czasie ćwiczenia RARÓG-16 lotnicy, chemicy oraz przeciwlotnicy sprawdzą gotowość wydzielonego komponentu powietrznego w ramach sojuszniczych zobowiązań do służby poza granicami kraju. Jest to największe w tym roku ćwiczenie wojskowe dla pilotów 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach. Kierownikiem ćwiczenia jest gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski.
Gotowość do rozpoczęcia ćwiczenia osiągnięto w niedzielę, 24 kwietnia br. o godzinie 15:00, a rozpoczęto je w poniedziałek wczesnym rankiem. Biorą w nim udział: żołnierze z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego wraz z wydzielonym zespołem Dowództwa 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, piloci z krakowskiej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, przeciwlotnicy z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego (wyposażeni w zestawy przeciwlotnicze 9K33M2 OSA; w kodzie NATO: SA-8 Gecko) oraz chemicy z 6. batalionu chemicznego (wyposażeni w instalacje rozlewcze do dezaktywacji trujących środków) wraz z łącznościowcami z 6. batalionu dowodzenia.
Ćwiczenie będzie trwać 24 godziny na dobę i potrwają do 29 kwietnia br. Scenariusz RARÓG-16 zakłada destabilizację w jednym z krajów sojuszniczych, podczas gdy Polska, realizując swoje zobowiązania, wysyła komponent powietrzny na teren państwa-gospodarza jako wkład narodowy do wspólnego działania koalicji.
Piloci będą symulować misje lotnicze, podczas których będą przećwiczone walki powietrzne, niszczenie celów naziemnych czy przechwytywanie celów w powietrzu, łącznie wykonując ok. 40 godzin nalotu w dzień i noc nad terytorium całej Polski. Rolę przeciwników odegrają samoloty z innych baz lotniczych, a jeden z CASA C-295M wcieli się w rolę intruza. Oba transportowce przejdą ponadto certyfikację do wykonywania zadań transportowych w ramach Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force; NRF).
Jak powiedział kierownik ćwiczenia i jednocześnie dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski:
Nasze Jastrzębie wraz z personelem naziemnym, logistyką, oraz dowództwem sprawdzą swoje działanie na wypadek kryzysu. To ważne by wszyscy potrafili zgrać swoje współdziałanie by osiągnąć zamierzony efekt, którym jest działanie na terytorium innego państwa.
Źródło: 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.
Czytaj także:
Polskie F-16C/D wyruszyły na ćwiczenie FRISIAN FLAG 2016
Polska gotowa do wysłania F-16 nad Syrię?
Polskie Jastrzębie na ćwiczeniach w Izraelu