Władze Federacji Rosyjskiej poinformowały o rozpoczęciu nalotów na pozycje bojowników z Państwa Islamskiego w Syrii. Naloty rozpoczęły się w środę po tym, jak prezydent Władimir Putin uzyskał formalną zgodę parlamentu na interwencję wojskową u najbliższego sojusznika Moskwy na Bliskim Wschodzie.
Według władz amerykańskich, Moskwa powiadomiła ich o bombardowaniach na godzinę przed startem operacji. Samoloty zbombardowały cele w prowincji Homs, ale wydaje się, że zbombardowano rejony, które nie są we władaniu Państwa Islamskiego. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wydało komunikat, w którym poinformowało jednak, że ataki były skierowane przeciw bojownikom ISIS.
Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin powiedział, że jedynym sposobem na pokonanie terrorystów w Syrii jest działanie zapobiegawcze/prewencyjne. Ponadto zaangażowanie w Syrii obejmie tylko kontyngent lotniczy i będzie tymczasowe.
Obszar Homs ma kluczowe znaczenie dla kontroli przez prezydenta Baszara al-Assada zachodniej Syrii. Kontrola powstańców nad tym terenem sprawiłaby, że teren kontrolowany przez reżim przecięty zostałby na pół, oddzielając stolicę od miast przybrzeżnych takich jak Latakia i Tartous, gdzie Federacja Rosyjska ma swoje instalacje wojskowe.
Koalicja ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki na czele, która już od pewnego czasu prowadziła naloty na pozycje islamistów w Iraku i Syrii, została wyśmiana. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wyśmiał wysiłki USA i koalicji, by zakończyć wojnę w Syrii, zasugerował szersze i znacznie bardziej skoordynowane działania koalicji, które są niezbędne do pokonania bojowników.
?Cel wojskowy naszej operacji to wyłącznie wsparcie z powietrza dla syryjskich sił rządowych w walce z ISIS,? powiedział Siergiej Iwanow, szef sztabu Kremla przed rozpoczęciem nalotów.
Federacja Rosyjska prowadzi systematyczne wysiłki w Syrii, mam na myśli tu sprowadzanie większej ilości samolotów do Syrii, do bazy w Latakia która stała się twierdzą reżimu Assada po tym, jak rząd poniósł serię klęsk w walce z ISIS i syryjskimi rebeliantami.
EKSPERCI
Federacja Rosyjska już wysłała swoich ekspertów do nowo ustanowionych centrum dowodzenia, w Bagdadzie którego zadaniem będzie wymiana informacji pomiędzy siłami koalicji i siłami syryjskimi na ziemi w Syrii. Taką informację uzyskał Reuter od rosyjskich urzędników.
Ivanov, szef sztabu Kremla, powiedział, że misja będzie ograniczona i nie będzie miała stałego charakteru. Wykluczył możliwość wysłania sił lądowych.
?Jak nasz prezydent już powiedział, użycie sił lądowych nie wchodzi w grę,? – powiedział Ivanov.
Rosyjskie zaangażowanie w Syrii będzie z czasem coraz większym wyzwaniem dla Rosji, która jest już uwikłana w wojnę na Ukrainie, oraz ze względu na problemy rosyjskiej gospodarki spowodowane między innymi niskimi cenami ropy i zachodnimi sankcjami, które zostały nałożone w związku z aneksją Krymu i zaangażowanie w konflikt ukraiński.
Badania opinii publicznej wskazują, że Rosjanie nie są przychylni długiej interwencji wojskowej, pamiętają bowiem czasy nieudanej interwencji wojskowej w Afganistanie na przełomie lat 1979-89.
Podczas gdy nie jest do końca jasne co Rosjanie chcą osiągnąć w sprawie Syrii a kraj pręży muskuły, interwencja militarna może okazać się przydatnym narzędziem polityki międzynarodowej Rosji.
Ivanov powiedział, że parlament poparł idee interwencji 162 głosami, jest to więc 100%, po tym, jak syryjski reżim poprosił o pomoc ze strony Rosji. Syryjski rząd potwierdził fakt wystosowania prośby do Władimira Putina i Rosji o interwencję wojskową.
Ivanov powiedział, że Rosja działą tylko po to, by chronić swoje interesy w Syrii, gdzie nadal znajduje się baza morska w Tartous, jedyna baza rosyjska na Morzu Śródziemnym.
?Mówimy konkretnie o Syrii i nie rozmawiamy o osiąganiu ambicji innych państw … ale o interesach Federacji Rosyjskiej w Syrii? – powiedział Ivanov.
DZIAŁANIA WOJSKOWE
Jak napisałem powyżej, rosyjskie działania w Syrii nie będą stałe. Rosja nie podała, jakie samoloty będą wykorzystywane i kiedy.
?Operacje Rosyjskich Sił Powietrznych nie mogą być oczywiście ujawnione i będą podlegać jasno określonym ramom czasowym„.
Rosyjska decyzja o interwencji wojskowej w Syrii została zrealizowana na paniczną prośbę upadającego reżimu, który traci kolejne tereny. Tak mówią dyplomacji i analitycy w wywiadzie dla Reuter.
Kiedy kilka miesięcy temu syryjski rząd zaczął się cofać na kilku frontach tej jakże krwawej wojny domowej, Moskwa szybko zdecydowała o pomocy dla najbliższego sojusznika z rejonu Bliskiego Wschodu. Rosjanie wysyłali sprzęt, a także doradców wojskowych.
Rzeczni rosyjskiej prezydencji powiedział, że poparcie parlamentu tj. prawo do wysłania wojsk do Syrii, sprawia, że faktycznie Rosja jest jedynym krajem, który posiada legitymację do prowadzenia działań wojennych w Syrii na prośbę prezydenta Syrii.
Ostatnim razem, gdy parlament poparł prośbę Władimira Putina o wysłanie sił zbrojnych poza granice kraju, mieliśmy do czynienia z aneksją Krymu. Putin potrzebował zgody parlamentarnej dla gwarancji przestrzegania konstytucji Federacji Rosyjskiej.