Bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3 / Wikimedia Commons.

Iran: Rosja znów może używać naszych baz wojskowych podczas operacji w Syrii

W dniu 28 marca br. irański minister spraw zagranicznych, Mohammad Dżawad Zarif, poinformował, że ?w poszczególnych przypadkach, kiedy to będzie konieczne?, Rosja znów będzie mogła korzystać z baz wojskowych na terytorium Iranu podczas operacji wojskowych przeciwko terrorystom w Syrii.

We wtorek, 28 marca br. z dwudniową wizytą państwową w Rosji przyleciała delegacja irańska z prezydentem Hasanem Rouhanim na czele i towarzyszącym mu ministrem spraw zagranicznych, Mohammadem Dżawadem Zarifem. Głównymi tematami rozmów irańskiego prezydenta z Władimirem Putinem będą kwestie regionalne, przede wszystkim wojna domowa w Syrii. Podczas wstępnych rozmów, ze strony irańskiej padła jednak deklaracja w sprawie użytkowania baz wojskowych przez rosyjskie bombowce, prowadzące działania nad Syrią:

Rosja nie ma swojej bazy wojskowej [w Iranie], jednak nasza współpraca jest dobra, ale w poszczególnych przypadkach, kiedy to będzie konieczne, będziemy podejmować decyzje w sprawie skorzystania przez Rosjan z naszej infrastruktury do walki z terroryzmem. ? zapowiedział na konferencji prasowej szef irańskiego MSZ.

Wikimedia Commons.

Obecność wojskowa Rosji w Iranie nie kończy się na możliwości stacjonowania w tym kraju lotnictwa wojskowego. W zeszłym miesiącu sekretarz irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Ali Szamchani podkreślił, że Rosja nadal wykorzystuje przestrzeń powietrzną Iranu w ramach strategicznej współpracy obu państw.

Przypomnijmy, że w dniu 15 sierpnia ub. r. w irańskiej bazie lotniczej Hamedan w zachodniej części kraju zostały rozmieszczone bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire-C), bombowce taktycznych Su-34 (Fullback) oraz samoloty transportowe Ił-76 (Candid) w celu prowadzenia i wsparcia powietrznych operacji przeciwko celom ISIS w Syrii, lecz zostały wycofane stamtąd po ośmiu dniach (czytaj więcej: Rosjanie rozmieścili bombowce dalekiego zasięgu w Iranie [ZDJĘCIA] oraz: Rosjanie wycofali bombowce Tu-22M3 i Su-34 z Iranu). Współpraca została zawieszona ze względu na ostrą krytykę w irańskim parlamencie, gdzie stwierdzono, że taka obecność wojskowa obcego mocarstwa jest sprzeczna z konstytucją.

Bombowiec taktyczny Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) podczas lądowania w bazie lotniczej Latakia w Syrii po przeprowadzeniu nalotów na pozycje ISIS. / Wikimedia Commons.

Źródło:

presstv.ir: Russia can use Iran bases for anti-terror battle in Syria: Zarif

Czytaj także:

Południowoafrykańskie rakiety przeciwlotnicze dla Iranu?

Oficjalna prezentacja irańskiego czołgu podstawowego Karrar [FOTO]

Iran przetestował przeciw-okrętowe rakiety balistyczne Ormuz-2

?Damavand?: Pierwsze testy systemu S-300PMU-2 w Iranie [WIDEO]

Iran testuje nową rakietę przeciwlotniczą Sayyad-3 [WIDEO]

Powstaną irańskie bazy morskie w Jemenie i Syrii?

Rosyjski okręt oceanograficzny ?Jantar? w Iranie

S-300PMU-2 chroni ośrodek nuklearny w Iranie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.