Rakiety przeciwlotnicze Umkhonto-R, Umkhonto-IR oraz Umkhonto-CLOS. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Południowoafrykańskie rakiety przeciwlotnicze dla Iranu?

Jak twierdzi południowoafrykański portal Netwerk24, rząd w Pretorii zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zgodę na sprzedaż Iranowi rakiet przeciwlotniczych krótkiego- i średniego zasięgu z rodziny Umkhonto, produkowanych przez rodzime przedsiębiorstwo zbrojeniowe Denel Dynamics.

W niedzielę, 19 marca br. południowoafrykański portal Netwerk24 poinformował, że rząd w Pretorii zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zgodę na sprzedaż Islamskiej Republice Iranu niesprecyzowanej ilości rakiet przeciwlotniczych krótkiego- i średniego zasięgu z rodziny Umkhonto za równowartość 1,5 mld ZAR (118 mln USD). Jeśli transakcja dojdzie do skutku, byłby to największy pojedynczy kontrakt w historii Denel Dynamics, jednak według źródeł w samej Południowej Afryce, w różnych kręgach politycznych, trwa żarliwa dyskusja na temat ewentualnej sprzedaży uzbrojenia rakietowego Iranowi.

Nie sposób nie zauważyć, że starania RPA są pierwszym faktycznym efektem porozumienia o zacieśnieniu współpracy wojskowej z Iranem, które oba kraje zawarły w dniu 13 grudnia ub. r. Porozumienie, wspierające obustronną współpracę, a także regionalny i międzynarodowy pokój i stabilizację, podpisali ministrowie obrony RPA i Iranu, Nosiviwe Noluthando Mapisa-Nqakula oraz gen. bryg. Hossein Dehghan.

Choć trzy lata temu Iran został skreślony z oenzetowskiej listy państw, objętych embargiem na dostawy uzbrojenia, dzięki porozumieniu ws. prowadzonego przez Teheran programu nuklearnego (czytaj więcej: Osiągnięto porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego), to Komitet Rezolucji RB ONZ nr 1747 musi zaakceptować wszelkie próby transferu technologii rakietowych do tego kraju.

Umkhonto (w jęz. zulu: włócznia) jest to rodzina rakiet przeciwlotniczych krótkiego- i średniego zasięgu, które weszły na uzbrojenie w 2002 roku. Wyróżnia się trzy podstawowe warianty rakiet: krótkiego zasięgu Umkhonto-IR Block 1 i Block 2 (12 i 15 km) oraz o wydłużonym zasięgu Umkhonto-ER-IR (od 20 do ponad 30 km) z głowicą samonaprowadzającą na podczerwień, a także średniego zasięgu Umkhonto-R (ponad 60 km) z głowicą samonaprowadzającą radarowo (oraz podtyp Umkhonto-CLOS, czyli ?kierowana po linii obserwacji?). Rakiety stanowią uzbrojenie przede wszystkim okrętów wojennych: fińskich ścigaczy rakietowych typu Hamina i stawiaczy min typu Hämeenmaa (Umkhonto-IR Block 2; fińskie oznaczenie: ItO 2004) oraz południowoafrykańskich i algierskich fregat rakietowych typu Valour (niemieckie oznaczenie: MEKO A-200SAN; Umkhonto-IR Block 2). Oprócz tego, Armia Południowoafrykańska (SAF) używa lądowego wariantu (Umkhonto Ground-based Launcher System), uzbrojonego w Umkhonto-IR Block 2, a w 2004 roku zainteresowanie Umkhonto-R wyrażała Brazylia jako uzbrojenie dla lotniskowca NAe S?o Paulo (A12) (czytaj także: Indie i Brazylia wycofują ze służby lotniskowce), do 2008 roku Szwecja (Umkhonto-IR Block 2 dla korwet rakietowych typu Visby), do 2011 roku Bangladesz (dla korwet rakietowych proponowanych przez Koreę Południową) oraz Indonezja (Umkhonto-IR Block 2 dla korwet rakietowych typu SIGMA). Wszystkie rakiety są uzbrojone w głowice bojowe o masie 23 kg i poruszają się z prędkością maksymalną do 2 Ma, a w przypadku Umkhonto-IR, jego wymiary wynoszą: 3,32 metra długości,18 cm średnicy, 50 cm rozpiętości skrzydeł oraz 130 kg masy startowej.

Lądowy wariant wyrzutni rakiet Umkhonto-IR Block 2 (Umkhonto Ground-based Launcher System), a w tle radar dwuzakresowy 3D typu Reutech RSR 320/DBR XL. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

 Źródła:

netwerk24.com: SA wil missiele aan Iran verkoop

mybroadband.co.za: South Africa wants to sell missiles to Iran

iran-bn.com: South Africa eyes Missile System Sale to Iran: Report

presstv.ir: Iran, South Africa sign MoU to boost defense, military ties

Czytaj także:

Oficjalna prezentacja irańskiego czołgu podstawowego Karrar [FOTO]

Iran przetestował przeciw-okrętowe rakiety balistyczne Ormuz-2

?Damavand?: Pierwsze testy systemu S-300PMU-2 w Iranie [WIDEO]

Iran testuje nową rakietę przeciwlotniczą Sayyad-3 [WIDEO]

Casspir-S ? nowa wersja transportera Casspir z RPA

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.