Irański czołg podstawowy Karrar. / fot. Twitter via @MuslimTurk1

Oficjalna prezentacja irańskiego czołgu podstawowego Karrar [FOTO]

W dniu 12 marca br. w obecności irańskiego ministra obrony narodowej, gen. bryg. Hosseina Dehghana, miała miejsce pierwsza oficjalna prezentacja najnowszego czołgu podstawowego Karrar, przeznaczonego dla rodzimych sił zbrojnych.

Ostan Lorestan, Iran. / Wikimedia Commons.

W niedzielę, 12 marca br. w podprowincji Dorud w ostanie Lorestan, w zachodnim Iranie miała miejsce pierwsza oficjalna prezentacja najnowszego czołgu podstawowego Karrar oraz kompleksu przemysłu pancernego Bani-Hashem, gdzie zainaugurowano jego produkcję seryjną. Obecny w czasie prezentacji nowego czołgu, przeznaczonego dla rodzimych sił zbrojnych, minister obrony narodowej gen. bryg. Hossein Dehghan, określił najnowszy produkt zbrojeniówki jako jeden z najbardziej zaawansowanych czołgów na świecie, a także jako w 100 procentach wyprodukowany w Iranie oraz lepszy od rosyjskiego T-90MS w niektórych aspektach.

Zgodnie z oświadczeniem irańskiego ministra, czołg Karrar został wyposażony w elektro-optyczny system kierowania ogniem (SKO), dalmierz laserowy, komputer balistyczny. Czołg posiada zdolności prowadzenia ostrzału celów stacjonarnych i ruchomych za dnia i w nocy.

Karrar jest zdolny do strzelania wysoce precyzyjną amunicją naprowadzaną laserowo oraz może być obsługiwany przez strzelca i dowódcę z dwóch równoległych stanowisk. ? dodał gen. bryg. Deghan.

Czołg został wyposażony w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie, uzbrojone w karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub 14,5mm, sterowane z wewnątrz kadłuba. Generał powiedział również, że czołg może pokonywać różne przeszkody terenowe, takie jak rowy przeciwczołgowe czy rzeki oraz poruszać się pod wodą. Został także wyposażony w system nawigacji, wyświetlany na stanowisku kierowcy-mechanika.

Pomijając superlatywy w jakich nowy czołg jest prezentowany (podobnie gdy informowano o jego powstawaniu), nie sposób nie zauważyć rosyjskiego (sowieckiego) rodowodu tej konstrukcji. Maszyna jest najprawdopodobniej głęboką modernizacją czołgu T-72S Shilden (T-72M1M1; Obiekt 172M-E8, czyli eksportowa wersja T-72B, wyposażona m.in. w 155 kostki pancerza reaktywnego, uproszczonym systemem ochrony przed zagrożeniami NBC ? przyp. red.), w niektórych aspektach możliwe, że tylko zbliżona do T-90MS.

Na podstawie zamieszczonych zdjęć można wywnioskować, że uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa 2A46M kal. 125 mm lub jego pochodna, a czołg został obłożony pancerzem reaktywnym na kadłubie (front i boki) i wieży (front). Tył wieży z kolei jest dodatkowo chroniony siatkowymi osłonami przeciwkumulacyjnymi.

Irański czołg podstawowy Karrar. / fot. Twitter via @MuslimTurk1

Irański czołg podstawowy Karrar. / fot. Twitter via @MuslimTurk1

Przypomnijmy, że istnienie nowego czołgu podstawowego ujawniono w dniu 10 lutego ub. r. (czytaj więcej: Karrar: Nowy irański czołg podstawowy), a w dniu 21 sierpnia ub. r. w czasie obchodów Narodowego Dnia Przemysłu Zbrojeniowego Iranu, telewizja TeleWebion zaprezentowała migawki z Karrarem (czytaj więcej: Iran ujawnia nowy czołg Karrar i system przeciwlotniczy Bavar 373 oraz: Nowy irański czołg podstawowy Karrar [WIDEO]). Nowy produkt krajowej zbrojeniówki powstał po rezygnacji Teheranu z zamiaru zakupu rosyjskich czołgów T-90S, który wyrażano jeszcze w grudniu 2015 roku (czytaj więcej: Iran zainteresowany rosyjskimi czołgami T-90S).

Źródła:

mehrnews.com: Iran unveils highly-advanced Karrar Tank

defence-blog.com: Iran?s military officially unveiled its newest Karrar main battle tank

Czytaj także:

Iran przetestował przeciw-okrętowe rakiety balistyczne Ormuz-2

?Damavand?: Pierwsze testy systemu S-300PMU-2 w Iranie [WIDEO]

Iran testuje nową rakietę przeciwlotniczą Sayyad-3 [WIDEO]

Kolejne nowości irańskich sił zbrojnych [FOTO+WIDEO]

Iran ujawnił nowy sprzęt wojskowy [ZDJĘCIA]

Rosjanie ujawnili nową wersję czołgu podstawowego T-90

Indie kupią ponad 400 czołgów T-90MS Tagił

Czołgi podstawowe T-90MS dla Wietnamu?

Systemy aktywnej obrony Sztora-1 dla algierskich T-90SA

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.