Irański minister obrony narodowej, gen. bryg. Hossein Dehghan. / Źródło: theiranproject.com

Karrar: Nowy irański czołg podstawowy

Irański minister obrony narodowej, gen. bryg. Hossein Dehghan oświadczył, że jego kraj zbudował nowy czołg podstawowy, który nazywa się Karrar. Zapowiedział także modernizację rakiety średniego zasięgu Emad.

Szef irańskiego MON, gen. bryg. Hossein Dehghan, oświadczył w mediach państwowych, że irański przemysł zbrojeniowy stworzył całkowicie od zera nowy czołg podstawowy (MBT) o nazwie Karrar, który ? według ministra ? jest porównywalny, jeśli nie lepszy od rosyjskiego czołgu T-90. Brak jednak jakichkolwiek innych informacji na temat nowego wozu bojowego.

Wypowiedź ministra nastąpiła tydzień po oświadczeniu dowódcy Wojsk Lądowych Islamskiej Republiki Iranu, gen. bryg. Ahmada Rezy Purdastana, że Teheran rezygnuje z ewentualnego zakupu rosyjskich T-90S, który ogłoszono na początku grudnia ubiegłego roku (czytaj więcej: Iran zainteresowany rosyjskimi czołgami T-90S):

Wcześniej byliśmy zainteresowani zakupem rosyjskich czołgów. Ale od czasu kiedy możemy produkować podobne modele w kraju, mamy plany aby w najbliższej przyszłości podjąć się tego. ? powiedział wówczas generał.

Minister Dehghan zapowiedział także program modernizacji rakiety średniego zasięgu Emad, której test odbył się w dniu 11 października ubiegłego roku (czytaj więcej: Test irańskiej rakiety średniego zasięgu Emad [WIDEO]):

Pocisk [Emad] jest produkowany masowo, ale musimy poprawić jego celność, dlatego jego druga wersja będzie gotowa w przyszłym roku. ? zaznaczył generał.

Przypomnijmy, że pocisk balistyczny średniego zasięgu Emad jest ? według generała Dehghana ? w pełni opracowany przez irańskich naukowców. Październikowy test rakiety był krytykowany przez Stany Zjednoczone (czytaj więcej: Iran złamał rezolucję ONZ?).

Irański minister oznajmił również, że dostawy rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-300PMU-2 Faworit przebiegają bez zakłóceń (czytaj także: S-300PMU-2 dla Iranu).

Czytaj także:

Irańskie drony Shahed 129 nad Syrią

Iran zacieśnia współpracę z Rosją

Iran wziął ?na celownik? amerykański lotniskowiec [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.