Kian i Chieftain. / fot. tasnimnews.com.

Kolejne nowości irańskich sił zbrojnych [FOTO+WIDEO]

Na kilka dni przed Dniem Armii w Iranie, który wypada 18 kwietnia, światło dzienne ujrzały kolejne pojazdy, przeznaczone w niedalekiej przyszłości dla irańskich sił zbrojnych, jak również towarzyszyły im te, będące już na wyposażeniu.

Shahram, który powstał na bazie transportera opancerzonego BTR-60PB, produkcji sowieckiej jest wozem rozpoznania skażeń promieniotwórczych, chemicznych i biologicznych (nuclear, radiological, biological and chemical; NRBC). Zawiera wiele modyfikacji kadłuba w stosunku do swojego pierwowzoru, takie jak pojedyncze drzwi na lewej jego stronie. Wóz został także pozbawiony wieży, w miejsce której zainstalowano aparaturę optyczną oraz specjalistyczny sprzęt do detekcji skażeń NRBC.

Do samoobrony pojazdu i załogi umieszczono zdalnie sterowaną wieżyczkę z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz cztery wyrzutnie granatów dymnych po obu stronach frontalnej części kadłuba. Pojazd napędza benzynowy, 6-cylindrowy silnik GAZ-49B o mocy 90 KM, który zapewnia mu prędkość maksymalną do 80 km/h i zasięg do 500 km. Warto przypomnieć, że w 2014 roku Iran ujawnił modyfikację BTR-60PB o nazwie Sedad, uzbrojoną w dwulufową armatę przeciwlotniczą kal. 23 mm oraz kamerę z matrycą CCD, dzięki której strzelec może używać uzbrojenia przy znikomej widzialności.

Shahram. / fot. farsnews.com

Shahram. / fot. farsnews.com

Zaprezentowano także zmodyfikowany czołg Chieftain, produkcji brytyjskiej przeznaczony do testów jako nosiciel przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW, produkcji amerykańskiej, ciągnik siodłowy Pouria (Poorya), będący zestawem do transportu lądowego ciężkiego sprzętu wojskowego czy gąsienicowy 5-tonowy pojazd taktyczny Kian. Z lekkiego uzbrojenia można było zobaczyć zoptymalizowane karabiny wyborowe kal. 7.62 mm, przeznaczone dla Gwardii Strażników Rewolucji (IRCGN). Podczas prezentacji zauważono także sprzęt wojskowy będący już na wyposażeniu irańskich sił zbrojnych, taki jak 155 mm samobieżne armatohaubice Raad-2.

Chieftain. / fot. farsnews.com.

Chieftain. / fot. farsnews.com.

Raad-2, samobieżna armatohaubica, będąca na wyposażeniu od 1997 roku. / fot. tasnimnews.com.

Raad-2, samobieżna armatohaubica, będąca na wyposażeniu od 1997 roku. / fot. tasnimnews.com.

Raad-2. / fot. farsnews.com.

Raad-2. / fot. farsnews.com.

Dowódca wojsk lądowych Iranu, gen. bryg. Ahmad Reza Purdastan zapytany, kiedy zostanie ujawniony czołg Karrar, odpowiedział, że nastąpi to w tym lub następnym tygodniu. Przypomnijmy, że w dniu 10 lutego br., irański minister obrony narodowej, gen. bryg. Hossein Dehghan ujawnił istnienie nowego czołgu podstawowego o nazwie Karrar, który ma być porównywalny, jeśli nie lepszy od rosyjskiego czołgu T-90 (czytaj więcej: Karrar: Nowy irański czołg podstawowy).

Tymczasem wczoraj informowaliśmy o prezentacji czołgu podstawowego Tiam oraz samobieżnego zestawu przeciwlotniczego Bahman. Zdjęcia i ujawniona specyfikacja pojazdów tutaj:

Iran ujawnił nowy sprzęt wojskowy [ZDJĘCIA]

Czytaj także:

Początek dostaw S-300 dla Iranu

Iran jest gotów wesprzeć syryjską obronę powietrzną

Iran przetestował nowe rakiety balistyczne

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.