Szef sztabu Irańskich Sił Zbrojnych gen. mjr Mohammad Hossein Baqeri. / Wikimedia Commons (CC BY 4.0).

Powstaną irańskie bazy morskie w Jemenie i Syrii?

Jak podaje agencja prasowa Tasnim, powołując się na szefa sztabu Irańskich Sił Zbrojnych, gen. mjr Mohammada Hosseina Baqeriego, Teheran będzie potrzebować w przyszłości rozbudowy swoich baz morskich poza granicami kraju, w tym w Jemenie i Syrii.

W sobotę, 26 listopada br. podczas przemówienia w Teheranie skierowanego do wyższych dowódców Sił Zbrojnych Iranu, szef sztabu gen. mjr Mohammad Hossein Baqeri podkreślił potrzebę zwiększenia sił odstraszania państwa poprzez stworzenie w przyszłości zagranicznych baz morskich w Jemenie i Syrii. Wskazał, że należy opracować strategię blokady dostępu sił przeciwnika do terytorium Iranu, zmuszając jego okręty wojenne do trzymania się z dala od wybrzeży państwa:

Któregoś dnia będziemy może potrzebować baz [morskich] na wybrzeżach Jemenu i Syrii, więc potrzebujemy niezbędnej do tego infrastruktury na mocy międzynarodowego prawa morskiego. Potrafimy rozmieszczać stałe platformy [wiertnicze] w Zatoce Perskiej, będziemy mogli też pływające platformy gdzie indziej. ? oświadczył generał.

Szef sztabu podkreślił potrzebę rozszerzenia morskich działań wywiadowczych, wskazując drogę w stronę technologii satelitarnych, cyber-przestrzeni oraz morskich dronów (czytaj także: Iran rozwinie krajowy system ostrzegania przed atakami cybernetycznymi). Dodał, że nowy okręt wojenny o nazwie Shiraz, który jest w trakcie budowy, znacząco zwiększy możliwości operacji wywiadowczych.

Zauważył również, że na irańskim wybrzeżu jest wiele potencjalnych lokalizacji pod bazy morskie, dzięki którym Teheran złamałby rosyjski monopol w Azji Centralnej na połączenia ze światem, dodając, że państwa tego regionu żądają dostępu do międzynarodowych wód przez terytorium Iranu.

Z kolei dowódca Marynarki Wojennej Islamskiej Republiki Iranu (NEDAJA), wiceadm. Habibollah Sayyari, podsumowując działalność sił morskich w czasie sobotniego spotkania podkreślił, że do tej pory wysłano 49 flotylli okrętów wojennych do różnych stref morskich, zapewniając bezpieczeństwo żeglugi na Oceanie Indyjskim, eskortując 3.844 statki handlowe i tankowce.

Przypomniał również o 44. Flotylli, składającej się z fregaty IRIS Alvand (71) i lekkiego okrętu transportowego IRIS Bushehr (422), które zakończyły misję u wybrzeży Jemenu, Somalii i Tanzanii kierując się na południe, wpłynęły po raz pierwszy w historii na wody Oceanu Atlantyckiego (czytaj także: Iran wysłał okręty wojenne do Jemenu). Dodał, że NEDAJA ma w planach wysłanie floty w niedalekiej przyszłości do różnych państw, w tym Rosji, Chin, Włoch, Kazachstanu i Turkmenistanu.

IRIS  (71). / Wikimedia Commons (domena publiczna).

IRIS Alvand (71). / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Źródła:

tasnimnews.com: Iran?s Top General Stresses Deterrent Effects of Overseas Naval Bases

tasnimnews.com: Commander Highlights Iranian Navy?s Role in Security of Northern Indian Ocean

Czytaj także:

Rosyjski okręt oceanograficzny ?Jantar? w Iranie

Kolejny incydent amerykańsko-irański na wodach Zatoki Perskiej

Amerykański okręt wojenny oddał strzały ostrzegawcze w kierunku Irańczyków

Irańskie jednostki zbliżyły się do amerykańskiego niszczyciela [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.