Śmigłowiec rodziny Mi-8 eksploatowany w barwach ONZ. (Źródło: Wikimedia Commons)

Katastrofa Mi-8 w Darfurze

Co najmniej osiem osób zostało poważnie rannych, gdy śmigłowiec transportowy Mi-8 (oznaczenie NATO Hip) wykorzystywany przez misję ONZ w Darfurze (UNAMID) rozbił się podczas rutynowej operacji transportu VIP na terenie Saraf UMRA w rozdartym wojną Darfurze, regionie Sudanu.

Ashraf Eisa, rzecznik Hybrydowej Operacji Unii Afrykańskiej i Narodów Zjednoczonych w Darfurze (UNAMID) potwierdził katastrofę w wywiadzie dla lokalnego nadawcy Radio Dabanga i międzynarodowych agencji prasowych. Powiedział, że śmigłowiec transportowy Mi-8 (oznaczenie NATO Hip) został zmuszony do podjęcia procedury awaryjnego lądowania po wystąpieniu błędów podczas rutynowego loty transportu osób o szczególnym statusie (VIP) pomiędzy El Fasher (stolicą Darfuru Północnego) a gminą Saraf Umra.

?Śmigłowiec należący do UNAMID, Mi-8 przenosił na swoim pokładzie 18 pasażerów i trzech członków załogi zaczął wykonywać procedurę awaryjnego lądowania w odległości około 100 metrów od lądowiska śmigłowców w bazie misji w Saraf Omra w Północnym Darfurze. W wyniku wypadku wszyscy doznali obrażeń w różnym stopniu. Osiem osób zostało uznanych za ciężko rannych, nikt jednak nie zginął.? powiedział Eisa.

Śmigłowiec Mi-8 należący do misji UNAMID który brał udział w katastrofie. (Źródło: ONZ)

Śmigłowiec Mi-8 należący do misji UNAMID który brał udział w katastrofie. (Źródło: ONZ)

Powiedział, że pasażerowie, wśród których byli obywatele Sudanu oraz innych państw, byli leczeni w pobliskiej bazie ONZ, podczas gdy plany zakładały ewakuacje najciężej rannych pasażerów do innych miejsc w celu leczenia. ONZ twierdzi, że wszczęła śledztwo w celu ustalenia przyczyny awarii. Śmigłowiec był jednym z aktywów lotnictwa Hybrydowej Operacji Unii Afrykańskiej i Narodów Zjednoczonych w Darfurze, w której służbę pełni 17 000 tysięcy żołnierzy, których zadaniem jest utrzymanie pokoju pomiędzy zbrojnymi ugrupowaniami rebeliantów i armią sudańską.

Katastrofa w Darfurze to także piąty śmigłowiec Mi-8, którego wypadek zarejestrowano na całym świecie w trzech pierwszych tygodniach sierpnia. Według portalu IGS Janes, cztery śmigłowce transportowe Mi-8 (oznaczenie NATO Hip) zostały utracone w wypadkach w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia, powodując aż 35 ofiar. Wypadki miały miejsce w Afganistanie, Pakistanie i Rosji.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.