Dariusz Baliszewski – „Gibraltar. Tajemnica Sikorskiego” – Recenzja

Gibraltar dla Europejczyków jest zwykłą  brytyjską zamorską posiadłością, a dla Polaków od blisko 70 lat stanowi miejsce wielkiej tajemnicy i dramatu, który po dziś dzień dzieli Polaków. Najnowsza książka Dariusza Baliszewskiego rzuca całkiem nowe światło na tajemniczą śmierć gen. Władysława Sikorskiego. Śmierć pełną tajemnic, niedomówień, dezinformacji, a także wielu niewiadomych, które cały czas są źródłem wielu spekulacji. 

W 2017 roku, nakładem Oficyny Wydawniczej Rytm ukazała się książka najnowsza książka Dariusza Baliszewskiego ?Gibraltar. Tajemnica Sikorskiego?. Pozycja ta została objęta patronatem  medialnym portalu  Nowa Strategia.

Autorem książki jest najsłynniejszy badacz katastrofy gibraltarskiej Dariusz Baliszewski – polski historyk, dziennikarz i publicysta znany szerzej za sprawą prowadzonych przez siebie w latach 80. i 90. gromadzących rzesze widzów programów telewizyjnych ?Świadkowie? i ?Rewizja nadzwyczajna?. Baliszewski od początku swojej działalności jest historykiem, który nie boi się najtrudniejszych wydarzeń z polskiej historii. Wydarzeń o których wielu innych historyków i dziennikarzy nadal nie chce, a wręcz boi się się pisać i mówić. Na prawdę trzeba docenić odwagę i determinację autora w żmudnym procesie gromadzenia informacji i ich weryfikacji.  „Gibraltar. Tajemnica Sikorskiego” to owoc wielu lat ciężkiej pracy D. Baliszewskiego.

Najnowsza pozycja Oficyny Wydawniczej Rytm jest zbiorem kilkudziesięciu gibraltarskich esejów autora pisanych przez okres 25 lat. Baliszewski przedstawia czytelnikom przekrojowe całe życie generała Sikorskiego od najmłodszych lat po jego tragiczną śmierć.  Sam Dariusz Baliszewski opisuje swoje najnowsze dzieło jako książkę o nienawiści i nazywa Sikorskiego nienawistnikiem. Nie można się z tym nie zgodzić. Postać Premiera Rządu RP na uchodźstwie i Naczelnego Wodza przez wielu autorów była wyidealizowana  i pozbawiona wad. Ta książka odsłania prawdziwe oblicze generała i odsłania w prosty, ale zaskakujący sposób przyczyny tragicznych wydarzeń z 4 lipca 1943 roku na Gibraltarze.

O śmierci Sikorskiego napisano wiele. Powstały niezliczone hipotezy śmierci generała i wszystkich pasażerów Liberatora Al 523. Jednak dopiero  D. Baliszewski w prosty i spójny sposób na kartach swojej książki opisuje krok po kroku te tragiczne wydarzenia, które na wiele lat ukształtowały nasze dzieje.

Gorąco zachęcam wszystkich pasjonatów historii, a także te osoby które chcą poznać co tak na prawdę wydarzyło się na Gibraltarze do przeczytania książki „Gibraltar. Tajemnica Sikorskiego”. Trudno w kilkudziesięciu zdaniach opisać tę książkę bez zdradzania najważniejszych rzeczy. Sam autor zapowiada na przyszły rok kiedy będziemy obchodzić 75 rocznicę śmierci Sikorskiego opublikowanie raportu wraz z dokumentami dotyczącego tych wydarzeń co będzie zwieńczeniem wielu lat ciężkiej pracy by pokazać prawdę o Polsce, Polakach i naszych sojusznikach w czasie II wojny.

Polecam serdecznie!!!

Dominik Dec

 

Autor: Dariusz Baliszewski 

Tytuł: Gibraltar. Tajemnica Sikorskiego

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-721-9

Liczba stron: 248

>>>>Książkę można kupić u wydawcy tutaj<<<

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.