Iracki F-16IQ Block 52 / Wikimedia Commons.

Kolejna partia myśliwców F-16 dla Iraku

W wywiadzie dla amerykańskiej agencji prasowej Associated Press rzecznik irackiego MON, gen. bryg. Tahseen Ibrahim poinformował, że jego kraj otrzymał kolejną partię myśliwców wielozadaniowych F-16IQ Fighting Falcon (Block 52+).

W poniedziałek, w dniu 8 sierpnia br. w wywiadzie dla amerykańskiej agencji prasowej Associated Press rzecznik irackiego MON, gen. bryg. Tahseen Ibrahim powiedział, że jego kraj otrzymał kolejną partię myśliwców wielozadaniowych F-16IQ (Block 52+). Według rzecznika irackiego MON dostarczona partia składająca się z czterech maszyn F-16IQ wesprze odbudowę irackiego lotnictwa bojowego oraz zapewni niezbędne wsparcie w planowanej zbliżającej się ofensywie sił lądowych na kontrolowany przez Państwo Islamskie Mosul.

Rząd w Bagdadzie zamówił łącznie 36 produkowanych przez Lockheed Martin myśliwców wielozadaniowych F-16IQ Block 52 (30 jedno- i 6 dwumiejscowych) – koszt porozumienia o zakupie maszyn zawartego pomiędzy rządami USA i Iraku to 2 mld USD. Pierwsze egzemplarze irackich F-16IQ dostarczono w lipcu 2015 roku (czytaj także: Cztery F-16IQ już w Iraku). Dostawa maszyn do Iraku została zrealizowana niemal rok po oficjalnym przekazaniu pierwszej z 36 maszyn zamówionych przez Irak (pierwsza partia została wysłana do bazy sił powietrznych w Tucson w Arizonie, gdzie iraccy piloci szkolą się w pilotażu maszyn).

Opóźnienia w dostawach miały niewątpliwie związek z postępami w podbojach terytorialnych Państwa Islamskiego (ISIS) i obawami o utratę maszyn w związku z niepewną wówczas sytuacją wokół bazy lotniczej Balad. Od 2014 roku Stany Zjednoczone dostarczyły łącznie 10 myśliwców wielozadaniowych F-16IQ  w trzech partiach. W wyniku katastrofy, która miała miejsce w pobliżu miasta Douglas na pograniczu stanów Arizona i Nowy Meksyk oraz niedaleko granicy meksykańskiej Irakijczycy utracili jedną maszynę (czytaj także: Katastrofa irackiego F-16 w USA [Aktualizacja]).

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.