Seagull. / Źródło: globes.co.il.

Kolejne testy bezzałogowego pojazdu nawodnego Seagull

Izraelski Elbit Systems Ltd. zakończył niedawno testy odpalenia lekkiej torpedy z bezzałogowego pojazdu nawodnego o nazwie Seagull. Celem przeprowadzonych testów była ocena przydatności jednostki do prowadzenia operacji wykrycia i niszczenia wrogich jednostek podwodnych.

Do kolejnych testów bezzałogowego pojazdu nawodnego (Unmanned surface vehicle; USV) o nazwie Seagull doszło u wybrzeży międzynarodowego portu morskiego położonego w mieście Hajfa. W czasie testów zademonstrowano, nowe zdolności jednostki Seagull zaprojektowanej do prowadzenia bezzałogowych misji morskich (z myślą o ochronie stref przybrzeżnych, ochronie krytycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa obszarów zagrożonych obecnością wrogich okrętów podwodnych oraz przeciwdziałania zagrożeniom minowym) do przenoszenia i odpalania lekkich torped.

/Fot. Galina Kantor, Elbit Systems

/Fot. Galina Kantor, Elbit Systems

Przedstawiciel Elbit Systems stwierdził, że przeprowadzone testy podkreśliły unikalne zdolności użycia bezzałogowca Seagull (wynikające z modułowej konfiguracji) do wykrywania i atakowania okrętów podwodnych, a także do wykrywania i niszczenia min morskich.

Izraelski Elbit Systems Ltd. zaprezentował bezzałogowy pojazd nawodny (USV) o nazwie Seagull, zaprojektowany z myślą o ochronie stref przybrzeżnych wcześniej w tym roku (czytaj także: Seagull ? nowy izraelski bezzałogowy pojazd nawodny [WIDEO]). Seagull ma 12 metrów długości i jest zasilana dwoma silnikami, dzięki którym rozwija prędkość do 32 węzłów. Maksymalna masa przewożonego ładunku to 2,5 tomy.

Na pokładzie izraelskiego drona może być przenoszony także mniejszy bezzałogowy pojazd głębinowy, używany do obserwacji i analizy środowiska podmorskiego, a także neutralizacji wykrytych zagrożeń ze strony okrętów podwodnych (anti-submarine warfare; ASW). Warto zauważyć, że jest to pierwszy na świecie bezzałogowy system zwalczania okrętów podwodnych (ZOP).

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.