W dniu 22 grudnia br. w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca wyrzutni artylerii rakietowej WR-300 Homar, które zostaną pozyskane w ramach Programu Operacyjnego modernizacji wojsk rakietowych i artylerii na moduły dywizjonowe wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (DMO WWR) ?Homar?.
W piątek, 22 grudnia br. w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca wyrzutni artylerii rakietowej WR-300 Homar. Jak powiedział wiceprezes PGZ S.A., Maciej Lew-Mirski, dostawy zestawów mogłyby się rozpocząć w 2 lata po podpisaniu umowy, a celem negocjacji nie jest zakup gotowego systemu, lecz uruchomienie centrum produkcyjno-serwisowego w kraju:
Państwo polskie zdecydowało, że istotą tego programu będzie ustanowienie zdolności w Polsce, że to nie będzie sam zakup efektorów, tylko zbudowanie centrum produkcyjno-serwisowego. Centrum, które ma wytwarzać, serwisować i modernizować elementy systemu, to najdroższa część program, ma ono ponadto być hubem dla transferu technologii, które kupimy. ? powiedział wiceprezes PGZ S.A.
Według wiceprezesa, jeśli negocjacje z koncernem zbrojeniowym Lockheed Martin, dotyczące także transferu technologii zakończą się powodzeniem, umowa zostanie podpisana w pierwszym półroczu 2018 roku, a jeśli nie, nastąpi to w drugim półroczu przyszłego roku. Przypomnijmy, że amerykański gigant został zarekomendowany przez PGZ S.A. w dniu 4 lipca br., a tym samym USA zaoferowały Polsce zestawy M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), czyli ?system rakietowy wysokiej mobilności?, uzbrojony w sześć pocisków kal. 227 mm M31A1 Unitary GMLRS i M30A1 Alternative Warhead GMLRS albo zamiennie pojedynczy moduł z taktyczną rakietą balistyczną MGM-140 Army Tactical Missile System (AtacMS) w wariancie M57 Unitary kal. 607 mm (czytaj więcej: Lockheed Martin i Polska Grupa Zbrojeniowa razem dla programu ?Homar?). O zgodzie Departamentu Stanu na sprzedaż Polsce procedurą FMS systemu poinformowała w dniu 28 listopada br. amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej (DSCA) (czytaj więcej: Zgoda USA na sprzedaż Polsce artylerii rakietowej i uzbrojenia lotniczego).
Lew-Mirski zaznaczył, że rozmowy toczą się także z tureckim, państwowym wytwórca uzbrojenia Roketsan oraz izraelskimi przedsiębiorstwami zbrojeniowymi IMI Systems i IAI, które w dniu 17 marca br. zaoferowały Polsce system artylerii Lynx z rakietami EXTRA (o zasięgu 150 km), Predator Hawk (300 km) i ? co jest nowością ? taktyczne rakiety quasibalistyczne LORA (ponad 300 km) (czytaj więcej: ?Homar?: Rozszerzona oferta rakietowa Izraela dla Polski). Warto zauważyć, że turecki i izraelskie podmioty współpracują z PGZ S.A. także przy innych projektach (czytaj więcej: MSPO 2016: Amerykańsko-izraelski pocisk dla systemów Patriot oferowanych Polsce oraz: Porozumienie tureckiego Roketsan z polskim WZL-1).
Taktyczna rakieta quasibalistyczna LORA. / Wikimedia Commons (domena publiczna).
Nawiązując do zakładanej polonizacji systemu WR-300 Homar, Lew-Mirski powiedział, że ponad 80 systemów ma być produkowanych w Polsce, w tym pojazdy z napędem 4×4, 6×6 i 8×8, wyprodukowanych zostanie 18 rodzajów pojazdów, których nie zawiera system HIMARS.
Ponadto, ze względu na niewielką liczbę zamawianych pocisków nie będzie polonizowana rakieta balistyczna MGM-140 ATacMS. Z kolei pociski M31A1 Unitary GMLRS i M30A1 Alternative Warhead GMLRS przeznaczone do rażenia celów na odległość do 70 km mają zawierać polskie systemy łączności, kierowania ogniem, kontroli lotu, system namierzania, czujnik zbliżeniowy, silnik rakietowy, elektroniczny zapalnik, a krajowej produkcji mają być też nawigacja i kontener na pociski.
Podczas konferencji zaprezentowano również animację wideo, ukazującą strukturę przyszłych modułów dywizjonowych. Każdy z nich ma się składać z dowództwa DMO, jednej baterii dowodzenia, trzech baterii ogniowych, kompanii logistycznej oraz zespołu ewakuacji medycznej. Jednostka ogniowa systemu WR-300 Homar będzie składać się z podwozia Jelcz 662 oraz wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej, opracowanej przez Hutę Stalową Wola (HSW) S.A. W kabinie znajdą się systemy: informatyczny, kierowania ogniem, łączności, natomiast w wyrzutni również system łączności i kierowania ogniem, a także system nawigacji i kontener na pociski.
Jeśli chodzi o amunicję, rakieta balistyczna MGM-140 AtacMS będzie składać się z systemu namierzania i kontroli lotu, głowicy bojowej, anteny GPS, silnika rakietowego oraz systemów kontroli napędu i lotu. Z kolei pociski z rodziny GMLRS, które będą montowane na licencji przez MESKO S.A. ze Skarżysko-Kamiennej będą składać się z czujnika zbliżeniowego, systemu kontroli lotu, systemu namierzania, elektronicznego zapalnika oraz silnika rakietowego. Pozostałe podmioty krajowe zaangażowane w produkcję i wdrażanie systemu to Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. z Grudziądza, Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich, Jelcz Sp. z o.o z Jelcza-Laskowic, Huta Stalowa Wola S.A. ze Stalowej Woli, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. z Tarnowa, Autosan S.A. z Sanoka, Dezamet S.A. z Nowej Dęby oraz WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego.
Jak podkreśla PGZ S.A., DMO WWR ?Homar? zapewnią uzyskanie wzrostu zdolności rażenia celów z kilkudziesięciu do 300 km, a także rozwój systemu logistycznego SZ RP, koniecznego do obsługi zaawansowanego systemu artylerii rakietowej czy symulację nowych programów uzbrojenia (np. BMS czy rozpoznanie obrazowe). System zapewni także uzyskanie nowego potencjału produkcyjnego i serwisowego w wyżej wymienionych przedsiębiorstwach i spółkach Grupy PGZ oraz rozwój ich potencjału technologicznego, a co za tym idzie nowych miejsc pracy.
Podczas konferencji poruszono także kwestię zakupu zestawów M142 HIMARS przez Rumunię, co ogłosiło Ministerstwo Obrony tego kraju w dniu 20 kwietnia br., a szczegóły którego ujawniono w dniu 21 sierpnia br. (czytaj więcej: Rumunia zakupi amerykańskie systemy Patriot i HIMARS oraz: Szczegóły rumuńskiego zamówienia na amerykańskie zestawy artylerii rakietowej HIMARS). Według PGZ S.A. niższa cena rumuńskich zestawów wynika z zamiaru nabycia gotowego systemu wyprodukowanego w 100% w USA, bez udziału rumuńskiego przemysłu zbrojeniowego. Bukareszt zgodził się także na wprowadzenie struktury dywizjonu, podobnego do tego obecnie stosowanego w US Army, a więc dostosowanej do działań ekspedycyjnych, różniącej się od proponowanego DMO WWR. W przeciwieństwie do Polski, Rumunia nie utworzy centrum produkcyjno-serwisowego, uzyskane zostaną jedynie śladowe zdolności do utrzymania sprzętu przez tamtejsze siły zbrojne, a serwis modernizacja będzie wykonywana przez Amerykanów. Rumuński system będzie zamknięty, bez możliwości ingerencji, podczas gdy części polskiego, takie jak łączność, kierowanie ogniem, informatyka, kryptologia będą produkcji krajowej. Na korzyść Polski wypada również kwestia uzbrojenia, które będzie certyfikowane w kraju, podczas gdy rumuńskie rakiety będą produkowane w USA. Minusem polskich baterii będzie fakt, że w związku z powyższymi wymaganiami, dostawy odbędą się później, niż w przypadku gotowego pakietu dla Rumunii.
Wprowadzenie na uzbrojenie Wojsk Lądowych wieloprowadnicowej artylerii rakietowej w ramach programu ?Homar?, to jeden z głównych programów ujętych w Planie Modernizacji Technicznej do roku 2022 (czytaj więcej: Zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022). Według ministra obrony Antoniego Macierewicza, Wojsko Polskie potrzebuje 160 wyrzutni tego systemu, a wartość programu szacuje się na 8-10 mld PLN.
Źródło:
stooq.pl: PGZ: pierwsze dostawy zestawów artyleryjskich Homar możliwe w dwa lata od umowy
Czytaj więcej:
Polskie Kły VIII ? Propozycja na Homara: HIMARS
Amerykańskie systemy HIMARS uderzyły w cele ISIS w Syrii
Amerykańskie systemy HIMARS trafią na pogranicze turecko-syryjskie?
Raytheon pracuje nad nowym taktycznym pociskiem dalekiego zasięgu
GMLRS ?Alternative Warhead? dla US Army