Marcin Ogdowski „Międzyrzecze. Cena przetrwania” – recenzja

Wojny miało nie być. Rosja boryka się z poważnymi problemami, a Polski strzegą sojusze i silna armia. Znamy te argumenty, prawda? A jednak konflikt wybucha. Pancerne zagony wroga przelewają się przez granicę niepowstrzymaną, zdawać by się mogło, falą. NATO nie śpieszy się ze zbrojną interwencją – musi nam wystarczyć wysłany wcześniej sprzęt i szczupły amerykański kontyngent. Czy dodatkowe bataliony Leopardów, kolejne F-16 i pokaźna liczba baterii Patriot pozwolą wygrać tę wojnę? Przetrwać starcie z gigantem? Naczelne dowództwo Wojska Polskiego decyduje się na wdrożenie kontrowersyjnego planu Międzyrzecze…

„Międzyrzecze. Cena przetrwania” to kolejna — po (Dez)informacji i Dzienniku dowódcy Rosomaka — nietuzinkowa publikacja Marcina Ogdowskiego wydana nakładem Wydawnictwa Warbook. Książka podejmuje dobrze znany wszystkim wielbicielom tego gatunku literackiego temat inwazji chwiejącej się na własnych nogach, lecz wciąż silnej Federacji Rosyjskiej na Polskę.

Rosjanie atakują kraje bałtyckie — pomimo stawianego oporu Litwa, Łotwa i Estonia padają ofiarą mocarstwowych ambicji Rosjan. Wkrótce ośmielona biernymi reakcjami państw członkowskich NATO, Rosja zwraca lufy swych czołgów ku Polsce.

Wojna jest nieunikniona! Polacy natychmiast rozpoczynają przygotowania do obrony. Wkrótce (24 lipca) dochodzi do potężnego konwencjonalnego ataku rosyjskiej armii na dużo słabszą, lecz spodziewającą się tego zagrożenia Polskę. Jedyną szansą na “skuteczną obronę” przed przeważającymi nas liczebnie i sprzętowo siłami przeciwnika jest wprowadzenie niezwykle kontrowersyjnego planu obrony pod kryptonimem Międzyrzecze.

Czy Polacy na przekór niemożliwemu uratują ojczyznę przed rosyjską inwazją? Jakich narzędzi użyją zrozpaczeni Polacy? Czy sojusznicy z NATO udzielą Polsce wsparcia w walce z rosyjską armią? Jaką będzie miało ono postać? Na te, jak i inne pytania musicie odpowiedzieć sobie sami sięgając po najnowsze dzieło Marcina Ogdowskiego. 

Opinia? 

Temat agresywnej i wciąż żyjącej swoimi mocarstwowymi ambicjami Rosji atakującej naszą ukochaną Rzeczpospolitą jest ostatnimi laty mocno nadużywany przez autorów powieści gatunku political i war-fiction. W związku z tym sięgając po najnowsze dzieło Marcina Ogdowskiego nie spodziewałem się niczego wyjątkowego. 

Jakże miłym zaskoczeniem było zatem to, że po zakończeniu lektury Międzyrzecza  zdałem sobię sprawę iż autor bardzo profesjonalnie podszedł do tego tematu. Wykazał się przy tym znajomością wojennej rzeczywistości – tego oczekiwałem od pierwszego w Polsce blogera wojennego. Autor w bardzo ciekawy sposób zobrazował czytelnikowi koncepcje obronną Międzyrzecze oraz realia światowej polityki. 

W zaskakująco brutalny, lecz realistyczny sposób – czasami miałem jednak wrażenie, że autor był bardzo łaskawy dla strony polskiej – opisał potencjalne starcie Wojska Polskiego z o wiele większą i lepiej wyposażoną armią Federacji Rosyjskiej. Jedynym minusem/dziwnym akcentem, który średnio pasował do tego realistycznego obrazu jest bez wątpienia sposób w jaki nasi książkowi bohaterowie zakończyli wojnę. 

Kolejnym elementem, który sprawił, że lektura przypadła mi do gustu jest ciekawa prezentacja bohaterów oraz zmiany miejsc akcji. Widzimy zatem zarówno pole walki, zniszczone miasta, podziemne schrony, jak i spokojne ulice Waszyngtonu. Pisarze powieści tego typu często zbyt często przeskakują pomiędzy bohaterami swoich książek przez co czasem wprowadzają istny chaos w lekturze. Autor tej książki wystrzegał się na szczęście tego błędu – przejścia pomiędzy bohaterami oraz lokalizacjami są zwinne i w zupełności na miejscu. 

Ciekawym zabiegiem było pokazanie wojny z perspektywy bohaterów różnego szczebla i stron konfliktu. Poznajemy szefa Sztabu Generalnego WP gen. Adamczyka  – pomysłodawcę planu obronnego Międzyrzecze -, walczącego z hordami Rosjan kaprala Kucharskiego, polskiego dziennikarza z misją w Stanach Zjednoczonych, wywiadowców czy też stronę przeciwną – rosyjskiego dowódcę płk. Sokołowa. Bohaterowie są klimatyczni i dobrze grają swoje role w brutalnym świecie powieści. 

Moja ocena: 8/10 

Polecam! 

Adrian Blicharz


Autor: Marcin Ogdowski

Tytuł: Międzyrzecze. Cena przetrwania

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: Oprawa miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2019

ISBN:  978-83-65904-50-8

Liczba stron: 320

> > > Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.