Marcin Szymaniak „Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy od Zawiszy Czarnego do komandosów z Iraku” – recenzja

?Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy od Zawiszy Czarnego do komandosów z Iraku? to najnowsze dzieło Marcina Szymaniaka, a co za tym idzie kolejna ciekawa propozycja od wydawnictwa Znak prezentująca informację o ?polskich dziejach wojennych ostatnich sześciu stuleci? ukazanych na podstawie dwunastu prawdziwych wojowników ?z krwi i kości„.

Informacje zawarte na łamach aż dwunastu rozdziałów przedstawiają ?najlepszych polskich wojowników? czy jak stwierdza sam autor, mówią o ?polskich dziejach wojennych ostatnich sześciu stuleci, ukazanych przez pryzmat losów bohaterów? których możemy podzielić na zarówno tych powszechnie znanych, jak i zapomnianych przez naród oraz historię.

Książka ukazała się na krajowym rynku wydawniczym z dniem 10 kwietnia 2017 roku i przedstawia prawdziwych wojowników ?z krwi i kości?, czyli postaci walczące na śmierć i życie w pierwszej linii, nie zaś dowódców dowodzących i obserwujących okrzyki wojowników i szczęk ich broni z daleka od zgiełku bitwy. Już po krótkim wstępie ’Odważne ofermy, tchórzliwi fechmistrze’ autor zabiera się przedstawienia opisywanych wybitnych z punktu widzenia waleczności na polu bitwy rodaków. W pierwszym rozdziale pn. ’Zawisza, czarnowłosy pies wojny’ autor przybliża nam sylwetkę powszechnie znanego naszym rodakom Zawiszy Czarnego, jednocześnie stawiając pytanie otwarte co do jego moralności jego działań.

Najsłynniejszym polskim rycerzem był Zawisza Czarny – postać ta została ciekawie opisana w najnowszym dziele Marcina Szymaniaka. /Fot. Vera Kratochvil na licencji CC0 Public Domain via PublicDomainPictures.net

Rozdział drugi ’Pogromca krzyżowców w łóżku z królową’ to barwna w pikantne historie opowieść o postaci rycerza Jakuba Kobylańskiego, zasłużonego m.in. w wojnie domowej na Litwie oraz w wojnie Korony z Krzyżakami. Rozdział trzeci ’Komandos epoki szabel i rapierów’ stanowi o losach Bartłomieja Nowodworskiego, czyli kawalera maltańskiego, bohatera ?sapera/pirotechnika? z czasów oblężenia Smoleńska. Rozdział czwarty ’Prawdziwy Skrzetuski ? heros i hultaj’ mówi o często popadającym w konflikt z prawem bohaterze spod Zbaraża Mikołaju Skrzetuskim ? rozdział rzuca światło na jego postać nadto wybieloną przez Sienkiewicza w powieści Ogniem i mieczem.

Bohaterska przeprawa Skrzetuskiego w ujęciu Juliusza Kossaka.

Rozdział piąty ’Człowiek, który zachwycił Napoleona’ to opowieść o uzdolnionym i szalenie odważnym polskim oficerze i adiutancie Napoleona Józefie Sułkowskim. Rozdział szósty ’Pierwszy na szczycie Somosierry’ opowiada o losach uczestnika kampanii napoleońskich Andrzeja Niegolewskiego, bohatera słynnej szarży polskich szwoleżerów pod Somosierrą. Rozdział siódmy ’Blond kosynierka kontra kozacy’ opowiada o krótkich losach wojaczki Marii Piotrowiczowej, uczestniczki powstania styczniowego oraz o tym, jakie konsekwencje przyniosła jej śmierć w bitwie pod Dobrą. Rozdział ósmy ’Pirat z pięciom cekaemami’ opowiada historię oficera marynarki wojennej i powstańca śląskiego Roberta Oszeka. Rozdział dziewiąty ’Człowiek-ryba, siewca zniszczenia’ to opis wojaczki genialnego sabotażysty i agenta służb specjalnych Jerzego Iwanowa-Sajnowicza. Rozdział dziesiąty ’As pancerny Rzeczpospolitej’ stanowi opowieść o bohaterze polskiej broni pancernej i dowódcy czołgu TKS, Edmunda Romana Orlika. Rozdział jedenasty ’Ziemskie tragedie powietrznego drapieżcy’ to opowieść o sukcesach asa myśliwskiego Stanisława Skalskiego. Rozdział dwunasty ’Zatrzymać legion samobójców’ stanowi o najwspółcześniejszym przedstawionym w książce ?fighterze? Grzegorzu Kaliciaku.

Ocena

Szukając ciekawej książki, która pozwoliłaby mi na oderwanie się myśli od trudów życia codziennego natrafiłem na „Fighterów”. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem książkę Marcina Szymaniaka, moją uwagę od razu zwróciła ciesząca oko okładka przedstawiająca okutego w zbroję rycerza i współczesnego – wyposażonego lepiej niż zwykle – żołnierza Wojska Polskiego. Opis początkowo wydał mi się niezbyt ciekawy albowiem spotkałem się już z kilkoma tego typu książkami – niemal wszystkie okazywały się dziełami w stylu znajomym każdemu użytkownikowi Wikipedii. Sytuację zmieniła dopiero możliwość zapoznania się z treścią książki – okazało się, że dzieło to bez wątpienia nietuzinkowa opowieść o bohaterstwie i niezwyklej waleczności naszych rodaków na przestrzeni dziejów. Historie zawarte w ponad 300 stronicowej lekturze, pozwoliły mi na zdobycie szerszego spojrzenia na postaci m.in. Zawiszy Czarnego czy weterana bitwy o City Hall, Grzegorza Kaliciaka oraz na poznanie zupełnie nowych osób o których wcześniej nie słyszałem lub też nie byłem zainteresowany zgłębianiem wiedzy na ich temat.

Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy od Zawiszy Czarnego do komandosów z Iraku to bez wątpienia nietuzinkowa opowieść o bohaterstwie i niezwyklej waleczności, która pozwala na lepsze poznanie historii naszych rodaków na przestrzeni ostatnich sześciu stuleci. Ciekawa oprawa graficzna oraz sprytnie skonstruowanie treści sprawia, że z lektury tej książki będą mogli cieszyć się wszyscy czytelnicy – nawet osoby omijające publikacje traktujące o historii szerokim łukiem.

Polecam serdecznie! Adrian Blicharz


Autor: Marcin Szymaniak

Tytuł: Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy od Zawiszy Czarnego do komandosów z Iraku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Znak

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-240-4200-5

Liczba stron: 320

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.