W dniu 18 stycznia br. nakładem wydawnictwa Pascal, ukazała się powieść pod tytułem „Bycie w śmierci. Athanatopia” autorstwa Mikołaja Marceli. Powieść ukazuje losy głównego bohatera Tomasza Kellera – jest ona niekonwencjonalnym opisem jego całego życia oraz wszelkich emocji na nie wpływających – w świecie przed i po apokalipsie do której doszło za sprawą wirusa Żywej Śmierci.
W dniu 18 stycznia br. nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się dość niekonwencjonalna powieść pod tytułem „Bycie w śmierci. Athanatopia” autorstwa Mikołaja Marceli. Na łamach ponad 300 stron lektury – podzielonych na prolog i cztery części – autor wprowadza czytelnika w historię, ciekawości, miłości a zarazem nienawiści do świata głównego bohatera Tomasza Kellera. „Bycie w śmierci. Athanatopia” to
Opowieść o czasie, przemianie i śmierci. Czasie, który nie leczy ran. Przemianie świata i ludzi, która jest końcem i początkiem. Śmierci, której wszechpotędze przeciwstawił się jeden człowiek. – oficjalny opis książki
Opowieść o czasie, przemianie i śmierci. Czasie, który nie leczy ran.
Przemianie świata i ludzi, która jest końcem i początkiem.
Śmierci, której wszechpotędze przeciwstawił się jeden człowiek.
– oficjalny opis książki
Jak wspomniano wyżej, głównym bohaterem powieści jest niejaki Tomasz Keller. Zdecydowana większość lektury poświęcona jest zatem nader szczegółowemu opisowi jego życia. Autor pisze dużo o młodości i dorastaniu Tomasza, czy też o jego zamiłowaniu do biologii. Jednocześnie czytelnik zapoznaje się ze szczegółową historią wywodzącego się z okolic Śląska rodu Kellerów. Dużo dowiadujemy się o Hubercie i Izabeli Kellerach – rodzicach bohatera powieści, którzy, jak wskazuje lektura ukształtowali jego dalsze życie i można powiedzieć losy świata. Akcja powieści toczy się w Polsce dwóch czasów. Z jednej strony widzimy opisy życia bohatera w szarej rzeczywistości panującej w kraju przed wybuchem zarazy, zaś z drugiej zagłębiamy się w dziwaczny świat opanowany przez Żywą Śmierć, z niedobitkami ludzkości.
Najistotniejsze dla powieści jest jednak bez wątpienia dorosłe życie głównego bohatera. Dzięki zawartym w niej, jego opisom dowiadujemy się nieco więcej o przyczynach powstania wirusa Żywej Śmierci – poznajemy prawdę o tym kto był odpowiedzialny za wybuch zarazy. Czytelnik natrafia na informację o Odnowicielach – tajemniczym stowarzyszeniu najpotężniejszych tego świata – Kulcie Brata Ezechiela czy Panterach, a także niejako ich walce o realizację własnych celów. W powieści Mikołaja Marceli zapoznajemy się – czasem pobieżnie, innym razem szerzej – z sylwetkami innych bohaterów m.in. tajemniczego Bob’a, Leny i Jakuba Moryców, Darii, Michała, Wiktora i wielu innych.
Opinia:
?Bycie w śmierci. Athanatopia? to niekonwencjonalna i najdziwniejsza historia osadzona w świecie opanowanym przez nieumarłych, jaką kiedykolwiek czytałem. Dzieło Mikołaja Marceli nie jest klasycznym przedstawicielem tej odmiany sci-fi – nie ma tu wielkich bitew, wybuchów oraz niekończących się hord nieumarłych i przelewania hektolitrów krwi ? i można wręcz powiedzieć, że książka ma niewiele do czynienia z Zombie i ?pozornie? stanowią oni niewiele znaczący dodatek do treści. Jest tu za to dużo opisów życia głównego bohatera i emocji nim targających.
Uwielbiam czytać książki oraz oglądać filmy i seriale osadzone w świecie opanowanym przez żywe trupy. W lekturze mocno uderzyło mnie zatem to, że nie przypominała mi ona wcale świata znanego z moich ulubionych dzieł. Ponad 300 stron lektury dłużyło mi się niemiłosiernie, ale nie poddawałem się i czytałem dalej w nadziei na to, że pojawi się jakaś głębsza/ekscytująca akcja ? niestety tak się nie stało!
Książka nie zdobyła mojego uznania ? zbyt wiele tam opisów jakby drzewa genologicznego Kellerów oraz jego życia, a za mało akcji i ukazania apokalipsy i samych nieumarłych. Warto jednak zaznaczyć, że na pochwałę zasługuje autor powieści. Widać, że człowiek ten w napisanie „Bycia w śmierci ..” włożył dużo pracy, stworzył on coś nowego – być może dlatego ciężko było mi się przekonać do tej książki. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że opinia zawarta w tej recenzji jest jedynie moim subiektywnym zdaniem. Zachęcam zatem do wyrobienia sobie własnej oraz podzielenia się wrażeniami w sekcji komentarzy.
Autor: Mikołaj Marcela
Tytuł: Bycie w śmierci
Wydawnictwo: Pascal
Oprawa: miękka-klejona
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-7642-938-0
Liczba stron: 320
> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <