Niemiecki minister obrony narodowej, Franz Josef Jung odwiedzający bazę lotniczą Holloman (2009). / Wikimedia Commons.

Niemieckie lotnictwo wycofa się z USA

Po 23 latach, kontyngent Luftwaffe stacjonujący w amerykańskiej bazie sił powietrznych Holloman (Nowy Meksyk) zostanie wycofany w 2019 roku.

Odznaka GAFFTC. / fot. militaryaircraft.de

Odznaka GAFFTC. / fot. militaryaircraft.de

Dowództwo Luftwaffe zapowiedziało, że kontyngent lotniczy stacjonujący w Stanach Zjednoczonych powróci do kraju w 2019 roku. Centrum Szkolenia Taktycznego Luftwaffe (German Air Force Flying Training Center; GAFFTC) stacjonuje w bazie sił powietrznych Holloman od 1 maja 1996 roku.

W 2005 roku, szczytowym okresie dla niemieckich wojskowych, w bazie przebywało 38 samolotów Luftwaffe, wraz z 850 lotnikami i personelem technicznym. Obecnie znajduje się tam 14 maszyn, 450 członków załóg i personelu oraz 30 pracowników cywilnych niemieckich sił powietrznych.

Stacjonowanie Niemców w USA, najpierw na F-4E Phantom II, a później na Panavia Tornado, jest realizowane w celach szkoleniowych ze względu na doskonałe warunki klimatyczne i nieograniczony dostęp do przestrzeni powietrznej w pustynnym stanie Nowy Meksyk.

W związku z decyzją o wycofaniu, płk Heine-Josef Ferkinghoff, dowódca kontyngentu Luftwaffe w USA powiedział, że:

Użytkowanie Tornad za Atlantykiem jest skomplikowane z logistycznego punktu widzenia. Niekiedy musimy czekać tygodniami na dostawę części zamiennych, a w Niemczech są one dostępne znacznie szybciej. Na naszą decyzję wpłynęły także braki funduszy, personelu i zmiany w wyposażeniu Luftwaffe.

Wycofanie się Niemców wpłynie także na lokalną gospodarkę wokół Holloman, jak i na samą bazę. Niemcy wynajmowali w okolicy bazy ok. 400 domów i mieszkań, a według danych za 2013 rok, Berlin zapłacił za pobyt w bazie 28,7 mln USD, co stanowiło 12,7% jej całkowitych rocznych dochodów.

Niemieckie Panavia Tornado nad bazą lotniczą Hollowman (2009). / Wikimedia Commons.

Niemieckie Panavia Tornado nad bazą lotniczą Holloman (2009). / Wikimedia Commons.

Ostatni kurs szkoleniowy samolotów Tornado w Holloman rozpocznie się wiosną przyszłego roku i zakończy jesienią, a działalność związana z utrzymaniem infrastruktury będzie realizowana do połowy 2018 roku. Po wycofaniu z USA, szkolenie załóg niemieckich Tornad prowadzone będzie w bazie Schleswig-Jagel (Szlezwik-Holsztyn).

Czytaj także:

Problemy Eurofighterów ze zbiornikami paliwa

Bundeswehra odbiera swój pierwszy transportowiec A400M

Niemcy i Amerykanie wycofają baterie Patriot z Turcji

Niemcy wyszkolą libijskie wojsko?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.