Bojownicy ISIS w Iraku. (Źródło: arabspring-news.com)

ONZ: Państwo Islamskie używa cywilów jako ?żywe tarcze?

Nawet 30 tysięcy osób mogło zostać zmuszonych do przeniesienia się z przedmieść Mosulu do centrum miasta. Jest to część strategii tzw. Państwa Islamskiego, które wykorzystuje miejscową ludność (mężczyzn, kobiety i dzieci) jako ?żywe tarcze?. Według terrorystów, takie działanie pozwoli im zniechęcić irackie, kurdyjskie i amerykańskie siły do przeprowadzania operacji wojskowych narażających życie i zdrowie cywilów.

Biuro ONZ ds. praw człowieka poinformowało w piątek 28 października br., że tzw. Państwo Islamskie w Iraku (ISIL) porwało dziesiątki tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci z okolic Mosulu w Iraku. Cywile ci są wykorzystywani następnie przez terrorystów jako ?żywe tarcze? w strategicznych punktach w mieście1.

Ponadto, jak poinformowało ONZ, w środę 26 października, ISIL zabiło co najmniej 232 cywilów. Część z nich została ukarana śmiercią za odmówienie opuszczenia swoich domów. Pozostali to byli członkowie irackich sił bezpieczeństwa, wobec których terroryści podejrzewali, że mogą wzniecić powstanie przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w miarę jak ofensywa irackich i kurdyjskich sił na Mosul będzie postępowała2.

Zeid Ra?ad al. Hussein, Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (ang. U.N. High Commissioner for Human Rights) stwierdziła, że zdemoralizowana i tchórzliwa strategia ISIL polega na próbie wykorzystania obecności cywilów do ochrony konkretnych punktów, regionów lub własnych sił przed operacjami wojskowymi poprzez używanie dziesiątek tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci jako żywych tarcz. Al. Hussein podkreśliła także, że takie działania są zabronione przez prawo międzynarodowe3.

Wcześniej, rzeczniczka biura ONZ ds. praw człowiek Ravina Shamdasani cytowała wiarygodny raport dotyczący bojowników ISIL. Wynikało z niego, że terroryści zmusili dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swych domów z przedmieść Mosulu i przeniesienia się do samego centrum miasta. Działania te zostały rozpoczęte 17 października, czyli w dniu, w którym rozpoczęła się operacja odbicia Mosulu z rąk tzw. Państwa Islamskiego4.

Według danych zawartych w raporcie, prawie osiem tysięcy rodzin (każda składająca się średnio z sześciu osób) zostało porwanych z czterech podmiejskich dzielnic Mosulu. Osoby, które odmówiły udania się do centrum miasta zostały zastrzelone na miejscu pod zarzutem herezji, która według ustanowionego przez ISIL ?prawa? karana jest śmiercią. Raport został przygotowany we współpracy z osobami, które zdołały uciec z dzielnic Mosulu oraz członkami grup niosącymi pomoc dla cywilów.

Na chwilę obecną, ofensywa koalicji, której celem jest odbicie Mosulu z rąk terrorystów, została zatrzymana. Poinformował o tym w piątek 28 października pułkownik John Dorian. Jak stwierdził, zajmie to około dwóch dni zanim wznowimy nasze działania w Mosulu. Samo zatrzymanie operacji na krótki okres wynika z wcześniej zaplanowanych decyzji5.

Czytaj także:

Operacja wyzwolenia Mosulu z rąk ISIS oficjalnie rozpoczęła się

Amerykańskie systemy HIMARS uderzyły w cele ISIS w Syrii

Drony w rękach Państwa Islamskiego ? ataki w Iraku

Źródła:

1 S. George, G. Moulson, Thousands of Iraqis being used as human shields near Mosul, http://bigstory.ap.org/article/db0d666205e744e5ac4978785486a0b8/us-says-iraqis-have-retaken-40-villages-near-mosul?, dostęp: 29.10.2016.

2 E. Graham-Harrison, F. Hawramy,  Islamic State using hostages as human shields in Mosul – UN, https://www.theguardian.com/world/2016/oct/28/islamic-state-uses-hostages-as-human-shields-mosul-says-un, dostęp: 29.10.2016.

3 S. Nebehay, Islamic State using tens of thousands as human shields in Mosul: U.N., http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-iraq-mosul-un-idUSKCN12S0ZV, dostęp: 29.10.2016.

4 Ibidem.

5 US Coalition: Mosul battle to halt for two days, http://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2016/10/29/US-Coalition-Mosul-battle-to-halt-for-two-days.html, dostęp: 29.10.2016.

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.