Jeden z nieujawnionej liczby dronów MQ-1C Gray Eagle, rozmieszczonych na Filipinach. / fot. ph.usembassy.gov.

Filipiny: USA rozmieściły uderzeniowe drony do walki z islamistami

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Manili poinformowała, że US Army rozmieściła na wyspie Minadano bezzałogowe, uderzeniowe aparaty latające (UCAV) typu MQ-1C Gray Eagle, celem wsparcia działań filipińskich wojsk rządowych w zakresie walki z terroryzmem.

W poniedziałek, 11 września br. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Manili poinformowała, że US Army rozmieściła na wyspie Minadano bezzałogowe, uderzeniowe aparaty latające (unmanned combat aerial vehicle; UCAV) typu MQ-1C Gray Eagle. Rozmieszczenie, nieokreślonej w komunikacie prasowym Amerykanów liczby uderzeniowych dronów ma na celu wsparcia działań filipińskich wojsk rządowych w zakresie walki z terroryzmem, przede wszystkim komórkami Państwa Islamskiego (IS) w tym kraju.

Jak podkreśla Ambasada, MQ-1C Gray Eagle, w porównaniu z obecnie używanymi platformami rozpoznawczymi do wsparcia walki z dżihadystami, ma większe możliwości długotrwałości lotu, co umożliwi zwiększenie obszaru rozpoznania i nadzoru. W ciągu ostatnich trzech lat USA udzieliły Filipinom pomocy wojskowej w wysokości 15 mld PHP (prawie 300 mln USD), aby zapewnić siłom zbrojnym lepsze zdolności dowodzenia i kontroli, komunikacji, rozpoznania i zwiadu oraz w zakresie komputeryzacji. Ostatnie dostawy objęły małe bezzałogowce rozpoznawcze AeroVironment RQ-11 Raven oraz dwa samoloty zwiadowcze Cessna 208B Caravan, jak również broń i amunicję, w celu wsparcia pilnych potrzeb operacyjnych.

Komunikat Ambasady USA nie wskazuje, czy system MQ-1C Gray Eagle zostanie użyty także w operacjach bojowych oraz wsparcia, ale nie jest tajemnicą, że drony tego typu takie zdolności posiadają. Zwłaszcza, że informacja o rozmieszczeniu dronów pojawiła się w nieco ponad miesiąc po rewelacjach NBC News na temat opracowywanego przez Departament Obrony planu rozpoczęcia nalotów na pozycje islamistów na wyspie Mindanao (czytaj więcej: Filipiny: USA rozpoczną naloty na pozycje dżihadystów z ISIS?).

Rejony Filipin, gdzie większość stanowią Chrześcijanie (Katolicy; na niebiesko) i muzułmanie (na zielono), wyznaczające granice powstania Moro. / Wikimedia Commons (GNU Free Documentation License 1.2).

MQ-1C Gray Eagle jest produkowany przez koncern General Atomics i wszedł do służby w 2009 roku. Został wyposażony w kamery noktowizyjne, a dzięki długotrwałości lotu do 30 godzin, może z powodzeniem patrolować gęsto zalesione obszary wyspy Minadano. Oprócz tego, dron może przenieść na czterech podwieszeniach kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire (4), pociski powietrze-powietrze AIM-92 Stinger (8) lub kierowane laserem i GPS-em bomby GBU-44/B Viper Strike (4).

Obecnie, na Filipinach istnieje niewielka obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych (Joint Special Operations Task Force Trident) nakierowana na operację przeciwko Grupie Abu Sajjafa, która choć istnieje od 1991 roku, to w 2014 roku złożyła przysięgę (?bay?a?) ISIS i w jego imieniu przeprowadziła szereg ataków terrorystycznych oraz porwań, a w maju br. razem z inną radykalną grupą związaną z dżihadystami, Maute, zajęli miasto Marawi na wyspie Mindanao, gdzie rozpoczęły się krwawe walki z wojskami rządowymi, wspieranymi przez społeczność międzynarodową. Obecny konflikt jest częścią szerszego, trwającego od 1969 roku, powstania Moro, w którym przeciwko katolickiemu rządowi w Manili występują Islamski Front Wyzwolenia Moro (Moro Islamic Liberation Front; MILF) oraz Narodowy Front Wyzwolenia Moro (Moro National Liberation Front; MNLF), obecnie wspierając działania ISIS w tym regionie.

Źródło:

ph.usembassy.gov: U.S. Increases Surveillance Support for AFP Counterterrorism Efforts in Mindanao

Czytaj także:

Rosyjski krążownik rakietowy RFS ?Wariag? na Filipinach [WIDEO]

Morze Południowochińskie: Prezydent Filipin rozkazał wysłać wojsko na sporne wyspy

Zbliżenie rosyjsko-filipińskie? Wizyta niszczyciela rakietowego RFS ?Admirał Tribuc? w Manili

Amerykanie zwiększają obecność w rejonie Morza Południowochińskiego

USA rozmieściły uderzeniowe drony MQ-1C Gray Eagle w Korei Płd.

USA przebazują pięć wysokościowych dronów rozpoznawczych Global Hawk do Japonii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.