Fot. Dawid Kamizela.

ORP ?Kormoran? wyszedł w morze na próby [ZDJĘCIA]

W dniu 13 lipca br. najnowszy polski niszczyciel min/trałowiec ORP Kormoran wypłynął po raz pierwszy na wody Zatoki Gdańskiej na próby morskie, które potrwają kilka tygodni.

Przez najbliższy czas, ten najnowszy okręt wojenny wyjdzie w morze z gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. (dawna Stocznia Północna) kilka razy na próby, w czasie których specjaliści sprawdzą jego stateczność i szybkość, a także będzie testowany w różnych scenariuszach i warunkach.

ORP Kormoran został zwodowany w dniu 4 września ub. r. w doku pływającym nr 2, a matką chrzestną nowego okrętu wojennego została Maria Jolanta Karweta, wdowa po dowódcy Marynarki Wojennej RP, adm. Andrzeju Karwecie, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem (czytaj więcej: ORP ?Kormoran? zwodowany). Okręt, którego dowódcą mianowano kmdr ppor. Michała Dziugana, ma zostać przekazany do służby w Marynarce Wojennej RP w listopadzie br. i wejdzie w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety (13. DTr).

Jednostka jest niszczycielem min/trałowcem typu Kormoran II o długości 58,5 metra, szerokości 10,3 metra oraz wyporności 850 ton. Ma osiągać prędkość 15 węzłów, a jego załoga ma składać się z 45 oficerów i marynarzy. Podstawowe uzbrojenie ma stanowić 23-milimetrowa armata Wróbel II. Planowane wejście do służby to koniec 2016 roku. Kontrakt na projekt i budowę trzech jednostek typu Kormoran II podpisano we wrześniu 2013 roku. Okręty tego typu będą przeznaczone do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Fot. Dawid Kamizela.

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez Dawida Kamizelę, które publikujemy dzięki uprzejmości autora. Wszystkie zdjęcia pochodzą z fanpage?a autora: Fotografia Dawid Kamizela. Inne zdjęcia autora także w: Amerykański niszczyciel rakietowy w Gdyni [ZDJĘCIA]

Czytaj także:

Wodowanie ORP ?Ślązak?

Fregata rakietowa ORP ?Gen. T. Kościuszko? wyruszyła na Morze Egejskie [ZDJĘCIA]

Integracja armaty Tryton 35 mm z korwetą ORP ?Kaszub?

World of Warships: Powstał film o niszczycielu ORP ?Błyskawica? [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.