Żołnierze 2. Batalionu, 503. Pułku Piechoty, 173. Brygady Powietrznodesantowej podczas odpalania przeciwpancernego pocisku kierowanego BGM-71 TOW z pokładu samochodu terenowego Humvee podczas ćwiczeń na poligonie niedaleko miasta Tapa w Estonii.

Przeciwpancerne pociski kierowane TOW2A dla Maroka

Królestwo Marokańskie poprosiło o sprzedaż w ramach programu Foreign Military Sales kierowanych pocisków przeciwpancernych TOW2A, wyrzutni oraz części i wsparcia logistycznego. Szacunkowy koszt kontraktu (jeśli ten dojdzie do skutku) wynosić będzie 157 mln USD.

Departament Stanu zaaprobował potencjalną sprzedaż w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales (FMS) do Królestwa Marokańskiego sześciuset przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71E TOW 2A (z tandemową głowicą zoptymalizowaną do pokonania opancerzenia reaktywnego), siedmiu pocisków BGM-71E-4B-RF (Radio Frequency), trzystu wyrzutni pocisków TOW M220A2 oraz wyposażenia z nimi związanego, części, programu szkolenia żołnierzy i wsparcia logistycznego.

Proponowana sprzedaż przyczyni się do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, poprzez zwiększanie poziomu bezpieczeństwa kraju sojuszniczego spoza struktur NATO który pozostaje ważną siłą w zapewnianiu stabilności politycznej i ekonomicznej w rejonie Północnej Afryki. Potencjalna transakcja, czyli sprzedaż 600 przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW2A oraz wyrzutni pocisków M220A2 wesprze wysiłki podejmowane przez Królestwo Marokańskie mające na celu modernizację lądowych zdolności obronnych, a także nie zmieni równowagi w tamtejszym regionie.

Głównym wykonawcą tego kontraktu będzie firma Raytheon Missile Systems z Tuscon w Arizonie. Na razie nie podpisano żadnych umów offsetowych w związku z tą ewentualną sprzedażą. Wprowadzenie w życie potencjalnego kontraktu będzie wymagało od przedstawicieli rządu amerykańskiego albo firmy wykonawcy podróży do Królestwa Marokańskiego w kilku etapach tj. podczas odbioru sprzętu, jego rozdysponowania, testów oraz szkoleń żołnierzy.

Amerykańska agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) powiadomiła Kongres Stanów Zjednoczonych o potencjalnej sprzedaży wyrzutni, pocisków oraz elementów powiązanych 17 listopada 2015 roku. Anons DSCA o potencjalnej sprzedaży jest wymagany przez prawo panujące w Stanach Zjednoczonych i nie oznacza, że dojdzie do transakcji.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.