Przywódca dżihadystów zabity w północnym Mali

Francuskie Siły Zbrojne wydały oświadczenie, w którym poinformowały, iż w wyniku operacji przeprowadzonej w dniu 10 grudnia w rejonie Gao w północnym Mali, zabity został Ahmed el Tilemsi, szef organizacji „Ruch na Rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Północnej”

Jest to niewątpliwy sukces współpracujących sił francuskich i malijskich,  jako że el Tilemsi był postacią o rosnącym znaczeniu wśród organizacji islamistycznych – w 2012 roku Stany Zjednoczone wyznaczyły nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów za przekazanie informacji mogących pomóc w jego schwytaniu lub zabiciu. Jego domniemaną wysoką pozycję w hierarchii potwierdził fakt, iż podczas ostatniego starcia był broniony przez kilkunastu bojowników.

Ahmed el Tilemsi urodził się w Mali w 1977 roku i przed utworzeniem „Ruchu na Rzecz Jedności i Dżihadu” należał do Al Kaidy Islamskiego Maghrebu. Według Departamentu Stanu USA, brał udział w uprowadzeniu dwóch obywateli Francji w Nigrze w 2011 roku, a także w działaniach na terenie Algierii w 2012 roku. Wśród tych ostatnich wymienić należy porwanie siedmiu dyplomatów oraz trzech pracowników z obozu dla uchodźców, jak i ataki na posterunki policji w miejscowościach Tamanrasset i Ouargla.

Przedstawiciel Francuskich Sił Zbrojnych, pułkownik Gilles Jaron, podał informację, że podczas środowej operacji zneutralizowano łącznie dziesięciu członków organizacji terrorystycznych, nie sprecyzowano natomiast, czy wszyscy nie żyją, czy też część wzięto do niewoli.