Premier Grecji, Aleksis Cipras i prezydent Rosji, Władimir Putin. / Wikimedia Commons.

Putin: Rosja zareaguje na tarczę antyrakietową w Polsce i Rumunii

Podczas wizyty w Atenach, prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że jego kraj ?będzie zmuszony podjąć działania, żeby zminimalizować zagrożenie, jakie stanowi budowa tarczy antyrakietowej w Rumunii i w Polsce?.

W piątek, 27 maja br. podczas briefiengu prasowego z greckim premierem Aleksisem Ciprasem w Atenach, prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Kreml zareaguje na budowę Aegis Ashore Missile Defense System (AAMDS), zwanej popularnie tarczą antyrakietową w Europie:

Będziemy zmuszeni teraz w odpowiedni sposób zareagować. I o ile wczoraj te części terytorium Rumunii nie wiedziały, co znaczy być na naszym celowniku, to dzisiaj będziemy musieli przedsięwziąć pewne środki, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Tak samo będzie w przypadku Polski. Nie podejmiemy żadnych działań, zanim nie zobaczymy rakiet na sąsiadujących z nami obszarach.

Przypomnijmy, że w dniu 13 maja br. w Redzikowie k. Słupska, z udziałem najwyższych władz Polski i przedstawicieli USA, zainaugurowano budowę Aegis Ashore Missile Defense System (AAMDS). Dzień wcześniej, w Naval Support Facility (NSF) Deveselu w Rumunii miała miejsce uroczystość potwierdzenia gotowości operacyjnej lądowego komponentu morskiego systemu antybalistycznego Aegis Ashore (czytaj więcej: Rozpoczęto budowę tarczy antyrakietowej w Polsce).

W dniu 7 maja br. dziennik The New York Times poinformował, że część państw NATO, w tym Polska uważa, że Rosja już rozmieściła broń nuklearną w obwodzie kaliningradzkim i może to oficjalnie ogłosić w czasie lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie (czytaj więcej: NYT: W obwodzie kaliningradzkim rozmieszczono broń nuklearną?). Krok taki miałby być odpowiedzią m.in. na instalację tarczy antyrakietowej w Europie.

Czytaj także:

Jak wygląda tzw. tarcza antyrakietowa? [WIDEO]

Wybrano wykonawcę pod budowę tarczy antyrakietowej w Polsce

Budowa bazy antyrakietowej w Redzikowie

Tarcza antyrakietowa w Rumunii już działa

Pierwsze SM-3 Block IIA dla Redzikowa

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.