fot. kremlin.ru

Rosja rozpocznie wycofywanie części wojsk z Syrii

Władimir Putin ogłosił, że rozkazał rozpoczęcie we wtorek, 15 marca br. wycofywania głównej części oddziałów wojsk rosyjskich z Syrii, gdyż te osiągnęły „zdecydowaną większość” zamierzonych celów.

W poniedziałek, 14 marca br. prezydent Rosji spotkał się na Kremlu z ministrami spraw zagranicznych i obrony, Siergiejem Ławrowem i gen. Siergiejem Szojgu, informując ich o swojej decyzji i uznał, że wycofywanie wojsk powinno się rozpocząć we wtorek.

Putin powiedział, że rosyjskie działania w Syryjskiej Republice Arabskiej doprowadziły do momentu, w którym możliwe jest rozpoczęcie rozmów pokojowych w tym kraju oraz uznał, że należy teraz zwiększyć rolę rosyjskiej dyplomacji w działaniach zmierzających do trwałego zakończenia wojny.

Rzecznik prasowy prezydenta, Dmitrij Pieskow dodał po spotkaniu, że Putin zatelefonował do prezydenta Syrii Baszszara al-Asada, by poinformować go o swojej decyzji. Równocześnie – jak zapewnił Putin – rosyjskie bazy: morska w Tartus i sił powietrznych w Hmejmin w prowincji Latakia będą funkcjonować jak dotychczas, a naloty na terrorystów będą kontynuowane.

Kreml poinformował także, że rząd Baszszara al-Asada docenia profesjonalizm, odwagę i bohaterstwo rosyjskich oficerów i żołnierzy, którzy brali udział w działaniach wojennych, dziękując Rosji za pomoc nie tylko wojskową w walce z terroryzmem, ale także humanitarną i pomoc syryjskiej ludności cywilnej.

Przypomnijmy, że rosyjska operacja wojskowa w Syrii rozpoczęła się formalnie w dniu 30 września ubiegłego roku (czytaj więcej: Federacja Rosyjska rozpoczęła naloty w Syrii) i obejmowała naloty lotnictwa taktycznego i strategicznego, ataki rakietowe ze strony Marynarki Wojennej (WMF) oraz operacje sił specjalnych i ograniczone wsparcie sił lądowych.

AKTUALIZACJA:

W związku z decyzją prezydenta Rosji, źródła w WMF twierdzą, że niedawna decyzja o wysłaniu latem br. w rejon Syrii lotniskowca RFS Admirał Kuzniecow została anulowana.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.