W poniedziałek, 24 sierpnia br., Rosja rozpoczęła ćwiczenia wojskowe w Arktyce, które mają na celu wzmocnienie roszczeń do bogactw naturalnych tego regionu.
Ponad 1000 żołnierzy, 14 samolotów, 34 specjalnej jednostki wojskowe biorą udział w ćwiczeniach w północnej Syberii, tydzień po tym, jak Rosja naciskała na ONZ w sprawie przyznania jej praw do dodatkowych 1,2 miliona kilometrów kwadratowych powierzchni Arktyki.
Dowódca Floty Północnej, admirał Władimir Koroliow powiedział, że:
?Ćwiczenia te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa rosyjskiej części Arktyki, zapewniając naszemu państwu wolność gospodarczą w tym regionie, a także ochronę naszego terytorium i celów od potencjalnych zagrożeń militarnych,?
Koroliow podkreślił również, że w ćwiczeniach weźmie udział ponad 1000 żołnierzy i 14 statków powietrznych oraz że ćwiczenia mają ?czysto obronny charakter? i nie są skierowane przeciw żadnemu państwu trzeciemu. Rosja przeprowadziła podobne ćwiczenia wojskowe w maju.
Moskwa stara się przejąć kontrolę nad bardziej rozległymi terenami Arktyki bogatymi w surowce energetyczne i zasoby mineralne, które z roku na rok są coraz bardziej dostępne ze względu na cofające się czapy lodowe.
Arktyka to region bogaty w surowce, prawo do nimi zarządzania roszczą sobie oprócz Rosji, Stany Zjednoczone Ameryki, Dania, Kanada oraz Norwegia. W dniu 20 kwietnia 2015 roku Rosja utworzyła bazę naukową kilkadziesiąt kilometrów od Bieguna Północnego, a na uroczystości pojawił się sam wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin.
?Nadszedł czas, by Rosja weszła do Arktyki i podbiła ją. Co najmniej część, która jest w naszym obszarze odpowiedzialności.? – powiedział wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin podczas ceremonii otwarcia bazy badawczej.
W podpisanej przez prezydenta Władimira Putina 26 lipca 2015 roku podczas obchodów Dnia Marynarki Wojennej nowej doktrynie morskiej Rosji jasno zaznaczono kierunki zainteresowania. Nowa doktryna morska głosi iż głównym regionem zainteresowań Rosji będzie Ocean Atlantycki i obszar arktyczny. Oprócz wyżej wymienionych akwenów, doktryna zwraca uwagę na jeszcze cztery obszary będące w zainteresowaniu Kremla: Ocean Spokojny, Ocean Indyjski, Morze Kaspijskie oraz Antarktydę.
Rosyjska militaryzacja regionu Arktyki. (Źródło: Business Insider)
Czytaj także:
Nowa doktryna morska Rosji
Rosja otworzyła bazę naukową na Arktyce