Rosyjskie korwety rakietowe projektu 21631 Bujan?M: RFS Sierpuchow (603) i RFS Zielonyj Doł (602), należące do Floty Czarnomorskiej. / Źródło: reddit.com

Rosyjski atak rakietowy na pozycje Frontu al-Nusra

Rosyjska korweta rakietowa RFS Zielonyj Doł wystrzeliła trzy pociski manewrujące Kalibr-NK (3M-14TE) na pozycje wspieranego przez Al-Kaidę, Frontu al-Nusra w Syrii.

Zgodnie z oświadczeniem rosyjskiego korespondenta wojennego w Damaszku, we wtorek 1 marca br. rano czasu lokalnego (GMT+2), korweta rakietowa RFS Zielonyj Doł (602), projektu 21631 Bujan?M, przebywająca na Morzu Śródziemnym, wystrzeliła trzy pociski manewrujące 3M-14TE z rodziny Kalibr-NK w rejon wsi Al-Mastouma (prowincja Idlib), gdzie znajdują się pozycje zgrupowania wspieranego przez Al-Kaidę, Frontu al-Nusra i jej sojusznika Dżaisz al-Fatah (arab. Armia Podboju). Rosyjski okręt wojenny prowadził osłonę operacji wojskowej sił lądowych Baszszara Al-Asada.

Jeśli te doniesienia potwierdzą się, będzie oznaczać to piąty atak rakietowy Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej (WMF) na pozycje islamistów w Syrii od października ubiegłego roku. Pierwsze dwa ataki zostały przeprowadzone w dniu 7 października i 21 listopada z jednostek nawodnych przebywających na Morzu Kaspijskim (czytaj więcej: Rosyjski atak rakietowy na ISIS oraz: Drugi atak rakietowy na ISIS z Morza Kaspijskiego [WIDEO]), a trzeci i czwarty w dniach 17 listopada i 8 grudnia z okrętu podwodnego B-237 Rostow-na-Donu, przebywającego na Morzu Śródziemnym (czytaj więcej: Rosja znów uderza w ISIS rakietami oraz: Rosyjski okręt podwodny uderzył rakietami w ISIS [WIDEO]).

Należący do Floty Czarnomorskiej, RFS Zielonyj Doł wypłynął z Sewastopolu w dniu 13 lutego br. i dzień później przeszedł przez Cieśninę Bosfor, zmierzając na Morze Śródziemne (patrz wideo poniżej). Jednostka ma 75 metrów długości, 11 metrów szerokości, 6,57 metra wysokości oraz 2,5 metra zanurzenia. Okręt wypiera maksymalnie 949 ton i ma zasięg 4.300 km (2.600 mil morskich). RFS Zielonyj Doł wszedł do służby w dniu 12 grudnia 2015 roku.

Pocisk 3M-14TE (w kodzie DIA/NATO: SS-N-30B Sizzler) z rodziny Kalibr-NK (Klub-N) o długości 8,9 metra wystrzeliwany jest z 8-komorowej wyrzutni 3S-14 systemu UKSK i porusza się z prędkością 0,8 Macha (w fazie terminalnej), naprowadzając się inercyjnie na cele lądowe z dokładnością do 3 metrów i w odległości do 2.500 kilometrów.

Czytaj także:

Zawieszenie broni w Syrii

Syryjskie lotnictwo wspiera Rosjan w walce z ISIS [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.