Rosyjskie korwety rakietowe projektu 21631 Bujan?M: RFS Sierpuchow (603) i RFS Zielonyj Doł (602), należące do Floty Czarnomorskiej. / Źródło: reddit.com

Rosyjskie korwety na Morzu Śródziemnym

Trzy korwety rakietowe, wyposażone w pociski manewrujące Kalibr i Malachit, operują obecnie na wodach Morza Śródziemnego przy Syrii. Ich celem jest wzmocnienie rosyjskiej obecności w tym rejonie i prowadzonej przez Rosję operacji wojskowej. Nie jest to jednak pierwsza taka decyzja, gdyż jeszcze w tym miesiącu działanie na Morzu Śródziemnym ma rozpocząć lotniskowiec Admirał Kuzniecow.

5 października br., rzecznik rosyjskiej Floty Czarnomorskiej kpt. Nikołaj Waskriesieński powiedział, że dwie korwety rakietowo-artyleryjskie projektu 21631 Bujan-M: Zielonyj Doł i Sierpuchow opuściły port w Sewastopolu na Krymie1. Ich nowym zadaniem będzie wzmocnienie floty rosyjskiej operującej obecnie na Morzu Śródziemnym. Dzień później, rzecznik Waskriesieński ogłosił, że korweta Miraż także opuściła port w Sewastopolu, celem wsparcia jednostek rosyjskich działających na Morzu Śródziemnym2.

Wszystkie trzy korwety wyposażone są w pociski manewrujące: Zielonyj Doł i Sierpuchow w rakiety dalekiego zasięgu Kalibr, natomiast Miraż ? w pociski Malachit. Warto nadmienić, że dwa pierwsze okręty uczestniczyły w rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii (działając na Morzu Śródziemnym) w sierpniu br. W czasie tych działań, odpaliły one łącznie trzy rakiety Kalibr3.

Jak podkreślają przedstawiciele Floty Czarnomorskiej, wysłanie korwet do działań na Morzu Śródziemnym jest częścią planowanej rotacji rosyjskich sił morskich uczestniczących w operacji w Syrii4.

Nie jest to jednak pierwsze wzmocnienie rosyjskich okrętów działających w basenie Morza Śródziemnego. 21 września tego roku, minister obrony narodowej Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu ogłosił, że lotniskowiec Admirał Kuzniecow także wzmocni okręty rosyjskie obecnie działające na Morzu Śródziemnym. Jego misja rozpocznie się w połowie października br. i potrwa od czterech do pięciu miesięcy5.

Jak wyjaśnił Szojgu, obecnie [21 września 2016 r. ? red.] w skład rosyjskiej grupy okrętów we wschodniej części Morza Śródziemnego wchodzi nie mniej niż sześć okrętów bojowych i trzy-cztery jednostki wspomagające. W celu zwiększenia możliwości bojowych tej grupy planujemy włączenie do niej lotniskowcowej grupy uderzeniowej z lotniskowcem Admirał Kuzniecow6. Minister podkreślił, że wysłanie lotniskowca na Morze Śródziemne jest częścią ochrony rosyjskich interesów narodowych i wspiera utrzymanie pokoju w tym regionie7.

Czytaj także:

Rosyjski atak rakietowy w rejonie Aleppo [wideo]

Rosja rozmieściła system S-300WM Antiej-2500 w Syrii

Źródła:

1 D. Solovyov, Two Russian missile corvettes head to Mediterranean: RIA, http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-russia-corvettes-idUSKCN12513G, dostęp: 07.10.2016.

2 L. Kelly, Russia dispatches one more missile corvette to Mediterranean: agencies, http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-russia-corvette-idUSKCN1260P2, dostęp: 07.10.2016.

3 2 Russian ships take cruise missiles to Mediterranean for Syrian anti-terror op, https://www.rt.com/news/361699-syria-russia-navy-missiles/, dostęp: 07.10.2016.

4 Ibidem.

5 P. McLeary, Can Putin?s Aircraft Carrier Stay Afloat on Its Syria Mission?, http://foreignpolicy.com/2016/09/13/can-putins-aircraft-carrier-stay-afloat-on-its-syria-mission/, dostęp: 07.10.2016.

6 Admirał Kuzniecow na Morzu Śródziemnym. Płynie do Syrii?, http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/rosja-lotniskowiec-admiral-kuzniecow-poplynie-na-morze-srodziemne,678014.html, dostęp: 07.10.2016.

7 Russia to send aircraft carrier Admiral Kuznetsov to Mediterranean, https://www.rt.com/news/360178-russia-carrier-syria-kuznetsov/, dostęp: 07.10.2016.

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.