Tran Dai Quang i Barack Obama podczas konferencji prasowej w Hanoi. Źródło: Luong Thai Linh / AFP/Getty Images

Stany Zjednoczone zniosły embargo na sprzedaż broni do Wietnamu

W poniedziałek, w dniu 23 maja 2016 roku, podczas konferencji prasowej zorganizowanej wraz z prezydentem Wietnamu Tr?n Đ?i Quangom w Hanoi (stolica Wietnamu), prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama ogłosił całkowite zniesienie embarga na dostawy śmiercionośnej broni do Wietnamu.

Zniesienie zakazu sprzedaży uzbrojenia stwarza nowe możliwości dla współpracy amerykańsko-wietnamskiej. Oba kraje będą mogły wykazać się współpracą w zakresie kontraktów, zwiększonego poziomu współpracy wojskowej, programów badawczych prowadzonych z udziałem uniwersytetów w obu krajach oraz wymiany kulturowej.

Wietnam prowadzi rozmowy z tzw. ?zachodem? i amerykańskimi dostawcami broni w celu wzmocnienia floty myśliwców, śmigłowców oraz morskich samolotów rozpoznawczych pomimo faktu, iż główny dostawca sprzętu wojskowego dla Wietnamu, Rosja ma pozycję dominującą. W tym tygodniu w Wietnamie ma miejsce sympozjum obronne, w którym udział biorą najwięksi producenci uzbrojenia w tym firmy takie jak Boeing czy Lockheed Martin.

Według MSZ Wietnamu, działania władz w Hanoi mają charakter czysto obronny, a zakup uzbrojenia od państw partnerów jest zupełnie normalny. Wietnamski MSZ zapewnił, iż działania ich kraju nie są ukierunkowane na tworzenie sojuszy wojskowych ?przeciw innym krajom.

Podczas konferencji prasowej, amerykański przywódca przypomniał, że embargo zostało zniesione po 50 latach.  Embargo na sprzedaż broni do Wietnamu to jeden z ostatnich wielkich śladów ery wojny wietnamskiej. Stany Zjednoczone nie wspominały o zniesieniu zakazu sprzedaży broni do Wietnamu, ale przez długi czas twierdziły, że takie działanie byłoby poprzedzone dokonaniami władz w Hanoi w kwestii praw człowieka.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.