Szef Dowództwa Logistyki Sił Lądowych USA, gen. Dennis L. Via poinformował, że Stany Zjednoczone planują składować sprzęt wojskowy w krajach Azji Południowo-Wschodniej, w tym w Wietnamie i Kambodży.
Podczas dorocznego AUSA Global Force Symposium and Exposition w Huntsville (Alabama), szef Dowództwa Logistyki Sił Lądowych USA (United States Army Materiel Command; AMC), gen. Dennis L. Via powiedział, że Armia planuje uruchomić osiem składów ciężkiego sprzętu wojskowego na świecie, w tym w krajach Azji Południowo-Wschodniej, które jednak będzie się różnić od zaplanowanej aktywności wojskowej w Europie.
Nawiązując do planów europejskich, generał powiedział, że Armia przepozycjonowała zapasy sprzętu wojskowego z rezerw do stanu pełnej gotowości bojowej, który obejmie 87 czołgów podstawowych M1 Abrams, 138 bojowych wozów piechoty M2 Bradley oraz 18 samobieżnych armatohaubic M109 Paladin. Przypomnijmy, że pierwsze zapowiedzi składowania sprzętu US Army w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce pojawiły się w czerwcu zeszłego roku (czytaj więcej: Ciężki sprzęt US Army m.in. w Polsce).
Gen. Via dodał także, że w ostatnim czasie AMC wysłało na Stary Kontynent 5.000 ton amunicji, co stanowi największe tego typu dostawy od czasu zakończenia II wojny światowej w Europie, wyjaśniając, że obowiązkiem jego Dowództwa jest zapewnienie US Army i jej partnerom z sił połączonych wsparcia, dzięki któremu jednostki do natychmiastowego rozmieszczenia są wyposażone w wysoko zmodernizowany sprzęt.
Jeśli chodzi o plany wobec Azji Południowo-Wschodniej, to AMC chce rozmieścić lżejszy sprzęt wojskowy w Wietnamie i Kambodży, przeznaczony głównie do operacji humanitarnych i na wypadek katastrof naturalnych, tak aby Dowództwo Sił Lądowych USA Obszaru Pacyfiku (US Army Pacific, USARPAC) miało możliwie jak najszybsze możliwości reagowania kryzysowego. W przypadku Kambodży rozpatrywane są możliwości rozmieszczenia szpitali wsparcia bojowego (Combat Support Hospitals; CSH).
Pomimo, że sprzęt wojskowy w Azji Południowo-Wschodniej nie obejmie jednostek typowo bojowych, to jednak eksperci ds. bezpieczeństwa nie mają wątpliwości, że będzie to jednoznaczny sygnał dla Chin, które zwiększają swoją aktywność wojskową w rejonie Azji i Pacyfiku (czytaj także: Chiny wzmocniły sporne wyspy na Morzu Południowochińskim, Chiny rozbudowują instalacje wojskowe na Morzu Południowochińskim oraz Potężny radar i myśliwce na Morzu Południowochińskim), co z kolei powoduje reakcje ich najbliższych sąsiadów (czytaj więcej: Japonia zwiększy budżet obronny w obawie przed Chinami oraz: Filipiny zwiększają potencjał obronny w obliczu wzrastającego napięcia w stosunkach z ChRL).
Czytaj także:
Amerykańskie bombowce B-1B Lancer będą stacjonować w Australii?
Trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit na Oceanie Indyjskim
Dwa pułki systemów rakietowych S-400 Triumf dla Chin do 2019 roku