F/A-18C Hornet, /Fot. Peter Gronemann na licencji CC BY 2.0, via Wikimedia Commons.

Szwajcarzy poszukują zaginionego myśliwca F/A-18C Hornet

W poniedziałek, w dniu 29 sierpnia br. w szwajcarskich Alpach zaginął myśliwiec wielozadaniowy F/A-18C Hornet ? trwają poszukiwania, obecnie los pilota pozostaje nieznany.

Przełęcz Susten Pass - ołożenie na mapie Szwajcarii. /Fot. Wikimedia Commons.

Przełęcz Susten Pass – ołożenie na mapie Szwajcarii. /Fot. Wikimedia Commons.

W poniedziałek po południu, w dniu 29 sierpnia br. myśliwiec wielozadaniowy F/A-18C Hornet zaginął w szwajcarskich Alpach ? poszukiwania pilota skupiają się w rejonie leżącej na wysokości 2224 metrów nad poziomem morza przełęczy Sustenpass niedaleko Meiringen (kanton Berneński) – informację o zaginięciu wojskowej maszyny i trwających poszukiwaniach ujawnił szwajcarski MON.

Zaginiony myśliwiec wielozadaniowy F/A-18C Hornet to już czwarta z kolei maszyna tego typu utracona przez Siły Powietrzne Szwajcarii. Poprzednie katastrofy wydarzyły się w 1998, 2013 i 2015 roku. W dwóch pierwszych przypadkach rozbiła się wersja dwumiejscowa maszyny, oznaczona jako F/A-18D Hornet.

Kolejna katastrofa miała miejsce w październiku ubiegłego roku, na terenie ośrodka poligonowego w okolicy miejscowości Doubs w południowo-wschodniej Francji. Doszło wówczas do katastrofy szwajcarskiego myśliwca F/A-18C Hornet ? pilotujący maszynę 38-latek zdążył się katapultować (czytaj także: Katastrofa szwajcarskiego Horneta we Francji). Szwajcarskie Siły Powietrzne użytkują obecnie 30 wielozadaniowych myśliwców F/A-18 Hornet, w tym 24 jedno- i 6 dwumiejscowych zgrupowanych w 17. i 18. Eskadrze Myśliwskiej w Payerne oraz 11. w Meiringen.

W tym roku, Siły Powietrzne Szwajcarii utraciły myśliwiec przechwytujący F-5E Tiger II – maszyna wykorzystywana była przez zespół akrobacyjny Patrouille Suisse. Do katastrofy doszło w wyniki kolizji z innym statkiem powietrznym w pobliżu bazy lotniczej Leeuwarden (Holandia) – pilot bezpiecznie się katapultował.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.