Jak poinformowała agencja prasowa Interfax, latem 2017 roku rozpoczną się testy hucznie zapowiadanej przez Kreml międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-28 Sarmat, którymi zajmą się Krasnojarskie Zakłady Budowy Maszyn (KrasMasz).
W piątek, 13 stycznia br. źródła w kompleksie wojskowo-przemysłowym poinformowały agencję prasową Interfax, że w połowie br. rozpoczną się testy w locie prototypu ciężkiej, międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-28 Sarmat (oznaczanie producenta: OKR Sarmat):
KrasMasz i inne przedsiębiorstwa zaangażowane w produkcję międzykontynentalnej rakiety balistycznej, rozpoczną testy gotowego produktu do lotu, które mają rozpocząć się w tym roku.
Wcześniej, we wrześniu ub. r. zapowiadano testy rakiety dopiero w 2018 roku. Z kolei pod koniec października ub. r. Państwowe Centrum Rakietowe im. akademika W.P. Makiejewa (Miass, obwód czelabiński), które zaprojektowało rakietę, ujawniło jej artystyczną koncepcję (patrz zdjęcie powyżej). Produkcją i testami gotowej rakiety zajmie się wspomniany KrasMasz z Krasnojarska.
Według najnowszych informacji, masa rakiety będzie nie mniejsza niż 150-160 ton, z czego ok. 4 ton przeznaczone będzie dla 10 głowic bojowych (Throw-weight), w tym co najmniej 3 hipersonicznych pojazdów szybujących (HGV; hypersonic glide vehicle) Ju-71 (czytaj także: Rosja przetestowała hipersoniczny pojazd szybujący Ju-71?). Zasięg z kolei oceniono aż na 20.000 km, co uczyniłoby go rakietą balistyczną o największej donośności w historii.
Wcześniej Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że kompleks rakietowy Sarmat zostanie przyjęty do służby w latach 2019-2020 i zastąpi ciężkie rakiety balistyczne R-36M2 Wojewoda (w kodzie DIA/NATO: SS-18 Satan; indeks GRAU: 15A18), rozmieszczone obecnie w liczbie 46 egzemplarzy w składzie 13. Dywizji Rakietowej (JW 68545) w bazie Dombarowskij (miasto zamknięte ZATO Komarowskij) w obwodzie orenburskim oraz w 62. Odznaczonej Orderem Czerwonego Sztandaru Dywizji Rakietowej (JW 32441) w bazie Użur-4 w Kraju Krasnojarskim (czytaj także: Rakiety Wojewoda zakończą swoją służbę jako Dniepry).
Jednakże program budowy nowej, ciężkiej rakiety balistycznej przebiega z poważnymi opóźnieniami. Pierwotnie, rakieta miała być gotowa już w 2014 roku, potem datę ukończenia przesuwano na czerwiec i październik 2015 roku (czytaj więcej: Prototyp rakiety Sarmat w październiku?).
Źródło: interfax.ru: ?????? ????????? ???????? ??? „??????” ???????? ? 2017 ????
Czytaj także:
Ochrona anty-sabotażowa rosyjskich Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia
Rozwój oraz dalsze perspektywy dla rosyjskich strategicznych systemów balistycznych po rozpadzie ZSRR
Rosja odpaliła trzy rakiety balistyczne naraz
Rosja potwierdza rozmieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim
Rosja: Podwójny test rakiety balistycznej Buława
Hipersoniczny pojazd szybujący Ju-71 jako broń strategiczna Rosji?