Fot. screen YouTube.

Ochrona anty-sabotażowa rosyjskich Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o udanych testach systemów ochrony silosów oraz transporterów-wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych, obejmujących stacjonarnego i mobilnego robota bojowego.

Kozielsk, obwód kałuski, Rosja. / Wikimedia Commons.

Kozielsk, obwód kałuski, Rosja. / Wikimedia Commons.

Jak podkreśla komunikat rosyjskiego MON, poprawa ochrony i obrony obiektów Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia (RWSN) oraz poprawa ich bezpieczeństwa antyterrorystycznego jest jednym z głównych działań dowództwa tych wojsk. W ramach tego zadania, Rosjanie pracują nad poprawą jakości szkolenia jednostek odpowiedzialnych za zwalczanie terroryzmu, utrzymanie gotowości istniejących jednostek oraz wprowadzenie nowych, zautomatyzowanych systemów ochrony.

Dlatego w bieżącym roku rozpoczęto wdrażanie zrobotyzowanych urządzeń do nowego systemu bezpieczeństwa, na początek w 28. Gwardyjskiej Dywizji Rakietowej z Kozielska (w obwodzie kałuskim na zachodzie Rosji), uzbrojonej w stacjonarną wersję międzykontynentalnych rakiet balistycznych RS-24 Jars (w kodzie DIA/NATO: SS-27 Mod 2; indeks GRAU: 15Zh67).

Rozwój oraz dalsze perspektywy dla rosyjskich strategicznych systemów balistycznych po rozpadzie ZSRR

Stacjonarny system zrobotyzowany (SRK), wyposażony w szeroką gamę lokalizatorów opto-elektronicznych, został rozmieszczony w pobliżu silosów rakietowych dywizji. System pozwala na prowadzenie dookólnego ostrzału w promieniu 400 metrów.

Wcześniej, testowano mobilny system zrobotyzowany (MSK), w który zostaną wyposażone jednostki RWSN, operujące rakietami balistycznymi, rozmieszczonymi na kołowych transporterach-wyrzutniach (TEL). W tej wersji, system ochrony przeznaczony jest do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i eliminowania stacjonarnych i ruchomych celów, pełnienia roli jednostek wsparcia ogniowego, patrolowej i ochrony strategicznych obiektów.

Ponadto, RWSN zakończyły rozwój i badania anty-sabotażowych pojazdów bojowych (BPMD) Tajfun-M, przeznaczony dla systemów ochrony oraz obrony przeciwrakietowej, prowadzenia zwiadu, rozpoznania i sabotażu oraz zwalczania jednostek rozpoznawczych wroga w promieniu 5 kilometrów. W 2016 roku Tajfun-M w liczbie 14 egzemplarzy został wprowadzony na uzbrojenie jednostek rakietowych wyposażonych w rakiety balistyczne Jars. Pierwsze informacje o pojazdach, jeszcze bez podania ich oznaczenia, pojawiły się na początku kwietnia br. (czytaj więcej: Nowy rosyjski robot do ochrony baz atomowych? [WIDEO]).

Źródło: Kanał YouTube Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej

Czytaj także:

Marynarka Wojenna Rosji podsumowuje strzelania rakietowe w 2016 roku

Rosja rozpoczęła modernizację rakiet Iskander-M

Rosja przetestowała hipersoniczny pojazd szybujący Ju-71?

Rosja: Myśliwce Su-35S do Karelii, a bombowce Su-34 na Daleki Wschód

Rosja odpaliła trzy rakiety balistyczne naraz

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.