Od lewej: Samochód załadowczy 8×8 MZKT-79306 Astrolog (9P78E) i transporter-wyrzutnia 8×8 MZKT-79306 Astrolog (9P78-1) kompleksu 9K720 Iskander-M. / fot. Witalij W. Kuźmin (domena publiczna).

Rosja rozpoczęła modernizację rakiet Iskander-M

Dowódca wojsk rakietowych i artylerii wojsk lądowych FR gen. Michaił Matwiejewski oświadczył, że Rosja rozpoczęła modernizację taktycznych rakiet balistycznych 9K720 Iskander-M, aby przedłużyć ich użytkowanie do 2030 roku.

Jak poinformowała agencja prasowa RIA Novosti, z okazji Dnia Wojsk Rakietowych i Artylerii, które przypada rokrocznie na 19 listopada (na pamiątkę przygotowania artyleryjskiego przed rozpoczęciem sowieckiej kontrofensywy pod Stalingardem w 1942 roku ? przyp. red.), dowódca tychże formacji w Siłach Zbrojnych FR, gen. Michaił Matwiejewski oświadczył, że Rosja rozpoczęła modernizację taktycznych rakiet balistycznych 9K720 Iskander-M, aby przedłużyć ich użytkowanie po 2030 roku:

Obecnie, przedsiębiorstwa kompleksu wojskowo-przemysłowego Federacji Rosyjskiej pracują nad modernizacją kompleksu [9K720 Iskander-M ? przyp. red.] w celu zwiększenia jego zdolności i cech operacyjnych. ? powiedział generał w wywiadzie dla agencji.

Podkreślił, że duży potencjał modernizacyjny kompleksu pozwoli na utrzymanie na obecnym poziomie i nie gorszym od systemów innych państw, aż do 2030 roku. Jednocześnie, generał zauważył, że obecnie Iskander-M to kompleks najlepszy w swojej klasie, ponieważ jest w stanie pokonać każdy system obrony przeciwrakietowej.

9K720 Iskander-M by Ralph1989.

9K720 Iskander-M by Ralph1989.

9K720 Iskander-M (w kodzie DIA/NATO: SS-26 Stone; indeks GRAU: 9K720) jest to rosyjski, lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu (Short-Range Ballistic Missile; SRBM) na mobilnej platformie samochodowej z wyrzutnią typu TEL (transporter-erector-launcher) o zasięgu do 500 km. W tej wersji dwa pociski balistyczne 9M723K1 są naprowadzane na cel bezwładnościowo (z naprowadzaniem optycznym w fazie terminalnej) z dokładnością CEP (circular error probable) do 5?7 metrów i mogą być uzbrojone w głowicę kasetową, odłamkowo-burzącą, paliwową lub penetrującą. Platformą samochodową jest opracowana w 2000 roku białoruska ciężarówka 8×8 MZKT-79306 Astrolog (9P78-1), która jest częścią całego systemu pojazdów składającego się z: samochodu załadowczego 8×8 MZKT-79306 Astrolog (9P78E), samochodów 6×6 KamAZ (9T250E) pełniących różne funkcje ? pojazdu dowodzenia, pojazdu obsługi technicznej, stacji diagnostyczno-remontowej oraz stacji przetwarzania informacji. Rakiety produkowane są w Wotkińskich Zakładach Budowy Maszyn, sprzęt naziemny w Wołgogradzkich Zakładach im. Barykady, a nad całością systemu czuwa KBM (Konstruktorskoje Biuro Maszinostrojenia) z Kołomny.

Wideo: odpalenie rakiety balistycznej (M) i manewrującej (K) kompleksu Iskander:

Źródło: ria.ru: ????????? „????????-?” ?????? ???????????????

Czytaj także:

Rosja potwierdza rozmieszczenie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim

Iskandery dla Arabii Saudyjskiej?

Iskandery na Syberię

NYT: W obwodzie kaliningradzkim rozmieszczono broń nuklearną?

Rosja pręży muskuły: próby z rakietami balistycznymi i manewrującymi

Rosja pracuje nad ulepszoną wersją rakiety balistycznej Oka

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.