Uran-9 (http://defence-blog.com/)

Uran-9 – nowy rosyjski pojazd bezzałogowy

Przedstawiciele rosyjskiego przemysłu obronnego ujawnili istnienie bojowego bezzałogowego pojazdu gąsienicowego (UGV) o nazwie Uran-9, który zapewnia siłę ognia i mobilność taką jak bojowe wozy piechoty.

Przedstawiciele rosyjskiego przemysłu obronnego ujawnili istnienie bojowego bezzałogowego pojazdu gąsienicowego (UGV) o nazwie Uran-9, który zapewnia siłę ognia i mobilność taką jak bojowe wozy piechoty. Uran-9 to lekki opancerzony pojazd gąsienicowy, który wyposażono w bezzałogową wieżę uzbrojoną w armatę 2A72 kal. 30 mm, koncentryczny karabin maszynowy kal. 7.62 mm oraz przeciwpancerne pociski kierowane 9M120 Ataka (w kodzie NATO AT-9 Spiral-2). Według Rosoboroneksportu bezzałogowy Uran-9 może zostać dostosowany do przenoszenia różnego rodzaju uzbrojenia w zależności od wymagań klienta.

Przeciwpancerne pociski kierowane Ataka sterowane są za pomocą komend radiowych oraz przy pomocy metody SACLOS (skrót od Semi-Automatic Command to Line of Sight ? półautomatyczne kierowanie po linii obserwacji). Podstawowy wariant pocisku ma być zdolny do niszczenia czołgów wyposażonych w pancerz kompozytowy oraz reaktywny. Maksymalny zasięg pocisku to 8 km. Bezzałogowy pojazd jest sterowany ze stanowiska dowodzenia osadzonego na wojskowej ciężarówce. Znajdują się tam stacja, umożliwia kontrolę nad poruszaniem się pojazdu oraz jego uzbrojeniem. Bezzałogowiec wyposażono w zdalny system wykrywania i ostrzegania, identyfikacji oraz śledzenia celów.

Podstawowym zadaniem Uran-9 będzie prowadzenie zdalnego rozpoznania i wsparcia ogniowego, rozpoznania i działań antyterrorystycznych. Zestaw składa się z dwóch robotów rozpoznania i wsparcia ogniowego, ciągnika do ich transportu i mobilnego stanowiska dowodzenia. W 2016 roku rosyjska agencja eksportu uzbrojenia Rosoboronexport rozpocznie promowanie Uran-9 na rynku międzynarodowym.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.