Wikimedia Commons

US Army znowu w Polsce

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ) w Polsce pojawi się kolejna rotacja wojsk amerykańskich, w tym pancernych z czołgami Abrams na czele oraz powietrznodesantowych i rozpoznawczych.

Jak poinformował rzecznik prasowy DGRSZ, ppłk Artur Goławski, w dniach 24-27 października br. przez Polskę przejadą konwoje drogowe z oddziałami rozpoznawczymi 2. Pułku Kawalerii Pancernej (2nd Cavalry Regiment), kierujące się z krajów bałtyckich do swojej bazy macierzystej Rose Barracks w niemieckim Vilseck (Bawaria). Będą to głównie transportery IAV Stryker wraz z samochodami ciężarowymi i kontenerami.

Z tego samego kierunku przejadą żołnierze 173. Brygady Powietrznodesantowej (173rd Airborne Brigade) do włoskiej Vicenzy (trasa obejmie: Sochaczew, Radom, Nową Dębę, Rzeszów i Barwinek lub Częstochowę, Gliwice, Gorzyczki i dalej przez Słowację/Czechy, Węgry, Chorwację, Słowenię). Będą to pojazdy HMMWV wraz z samochodami ciężarowo-terenowymi oraz wsparcia. Trasa z Estonii liczy około 2.600 km, ale część żołnierzy przemieści się do Włoch drogą lotniczą.

Z kolei w dniu 26 października br. rozpocznie się szkolenie z udziałem żołnierzy amerykańskiej 1. Brygady 3. Dywizji Piechoty (1st Armored Brigade Combat Team, 3rd Infantry Division ?Raider?), wyposażonych w czołgi podstawowe M1A2 Abrams i bojowe wozy piechoty M2 Bradley. To już druga rotacja tej brygady, odbywająca się w ramach operacji Atlantic Resolve. Po ćwiczeniach z polskimi pancerniakami, Amerykanie skierują się na Litwę (czytaj więcej: Ciężki sprzęt i żołnierze US Army na Litwie).

Podobny marsz wojsk amerykańskich przez Polskę miał miejsce w marcu br., gdy żołnierze 2. Pułku Kawalerii Pancernej uczestniczyli w ćwiczeniach Dragoon Ride (czytaj więcej: Dragoon Ride ? amerykańskie Strykery na polskich drogach oraz: Fotorelacja ? Dragoon Ride w Białymstoku).

Łącznie trzy konwoje US Army, składające się z ponad 40 pojazdów wiozących ponad 200 żołnierzy, będą eskortowane w Polsce przez patrole Żandarmerii Wojskowej.

Czytaj także:

Brytyjskie wojska w Polsce?

Ciężki sprzęt US Army m.in. w Polsce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.