Kim Dzong Un na pokładzie okrętu podwodnego Type-033. / fot. KCNA/Reuters.

USA: Korea Północna utraciła okręt podwodny

Jak twierdzą władze amerykańskie, Marynarka Wojenna Koreańskiej Armii Ludowej (KPN) utraciła kontakt ze swoim okrętem podwodnym, który prawdopodobnie uległ awarii i zatonął.

CNN poinformowało, że w połowie ubiegłego tygodnia amerykańskie satelity rozpoznawcze, samoloty i okręty wojenne obserwowały działania północnokoreańskiej marynarki wojennej (KPN) na Morzu Japońskim. Jeden z koreańskich okrętów podwodnych nieznanego typu, przebywając na wschód od wybrzeży Korei Północnej zastopował silniki i już nie wynurzył się. Jak powiedział anonimowy urzędnik US Naval Institute (USNI):

Około tygodnia temu [północnokoreański okręt podwodny] zaginął i spekulowaliśmy nt. jego zatonięcia. Koreańczycy z Północy nie podjęli próby wskazania, że coś jest nie tak albo, że potrzebują pomocy lub jakiegoś rodzaju wsparcia.

Urzędnik nie chciał ujawnić dalszych szczegółów ze względu na wrażliwość informacji, w jaki sposób wojsko [amerykańskie] wytropiło okręt. Powiedział tylko, że USNI podejrzewa, że jednostka uległa awarii w czasie manewrów KPN.

Ocenia się, że Marynarka Wojenna Koreańskiej Armii Ludowej (KPN) dysponuje około 70 okrętami podwodnymi typu Sang-O (ok. 40 jednostek o długości 34 metrów i wyporności podwodnej 370 ton), Yono (ok. 10 jednostek; 20-22 metry, 130 ton) i największymi Type-033 (eks-sowieckie projektu 633; w kodzie NATO: Romeo; mniej niż 22 okręty, 76,6 metra i 1.830 ton). Pod znakiem zapytania pozostaje tylko typ okrętu podwodnego, który został użyty do testów rakiety balistycznej Bukkeukseong-1 (KN-11) w dniach 9 maja i 21 grudnia ub. r. (czytaj więcej: Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną spod wody oraz: KRL-D ujawniła wideo ze startu rakiety balistycznej z okrętu podwodnego [WIDEO]).

Czytaj także:

Kim Dzong Un: Zminiaturyzowaliśmy głowice nuklearne do rakiet balistycznych

Korea Północna wystrzeliła rakiety

Korea Płd. ostrzelała północnokoreański okręt wojenny

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.