General Atomics MQ-1C Gray Eagle. / Wikimedia Commons.

USA rozmieszczą drony uderzeniowe w Korei Płd.

Południowokoreańskie media powołujące się na źródła w amerykańskich siłach zbrojnych twierdzą, że już niebawem USA rozmieszczą uderzeniowe bsl MQ-1C Gray Eagle w Korei Płd.

Dziennik Chosun Ilbo, powołując się na informacje dowództwa United States Forces Korea (USFK), poinformował w środę, 27 stycznia br., że rozmieszczenie bezpilotowych aparatów latających MQ-1C Gray Eagle w Korei Południowej zaplanowano na lipiec br.

Według gazety, dzięki temu, że drony tego typu, wyposażone są w kamery noktowizyjne i długotrwałości lotu do 30 godzin, będą mogły z powodzeniem patrolować strefę zdemilitaryzowaną, oddzielającą Koreę Południową od Północnej.

Oprócz tego, produkowany przez General Atomics dron, może przenieść na czterech podwieszeniach kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire (4), pociski powietrze-powietrze AIM-92 Stinger (8) lub kierowane laserem i GPS-em bomby GBU-44/B Viper Strike (4). Drony tego typu weszły na wyposażenie US Army w 2009 roku.

Rozmieszczenie jest odpowiedzią na północnokoreańską próbę z bombą wodorową, która miała miejsce na początku miesiąca br. (czytaj więcej: Korea Północna zdetonowała bombę wodorową). Stany Zjednoczone potępiając ten krok wykonały serię demonstracji siły, łącznie z zapowiedzią rozmieszczenia lotnictwa i okrętu podwodnego oraz pokazowym przelotem uzbrojonego w broń nuklearną bombowca strategicznego B-52H Stratofortress nad Koreą Płd. czy rozmieszczeniem wielozadaniowych myśliwców F-22A Raptor i F-16C Fighting Falcon w Japonii.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.