/Fot. szer. Dawid Sofiński

Zawiszacy szykują się do VI zmiany PKW Afganistan RSM [GALERIA]

Od dnia 1 kwietnia na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn ćwiczą żołnierze plutonów 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej przygotowujący się do VI zmiany PKW Afganistan w ramach operacji wojskowej pk. „Resolute Support”.

Od dnia 1 kwietnia br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn (OSPWL Wędrzyn) żołnierze plutonów 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (15 GBZ) szkolących się na potrzeby VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie (PKW Afganistan) w ramach operacji wojskowej pk. „Resolute Support” doskonalili umiejętności zasad działania w terenie zurbanizowanym i górzystym, prowadzenia patroli oraz konwojów, ochrony osób i umiejętności prowadzenia ognia pododdziałem w różnych sytuacjach taktycznych zarówno w dzień i w nocy.

Jak podaje komunikat prasowy, „Zawiszacy” trenowali strzelania sytuacyjne a więc m.in. walkę na wzgórzu, gdzie dowódcy poszczególnych plutonów dowodzili plutonem podczas ataku na posterunek kontrolny zgodnie z poznanymi procedurami, a po ewakuacji rannych i wycofaniu plutonu w rejon bezpieczny postawili zadania powrotu do rejonu zasadzki w celu ewakuacji uszkodzonego sprzętu.

/Fot. szer. Dawid Sofiński

Scenariusz prowadzonych zajęć przewidywał również przygotowania się do walki ogniowej z przeciwnikiem, rozwinięcie, wykrywanie czy rozpoznawanie celów oraz meldowanie o tym dowódcy, a następnie na jego komendę, zwalczanie ich zgodnie z zasadami tzw. strzelania sytuacyjnego. Dowódcy oddziałów ćwiczących w ośrodku poligonowym w Wędrzynie stawiali zadania i komendy ogniowe, kierowali ogniem podległych im pododdziałów, zużywaniem amunicji wykorzystywanej do niszczenia poszczególnych celów oraz nadzorowali sposób realizacji przez podwładnych wyznaczonych zadań.

/Fot. szer. Dawid Sofiński

W pierwszym tygodniu szkolenia poligonowego „Zawiszacy” ćwiczyli również kwestie związane ze strzelaniem sytuacyjnym w ochronie bazy (CAMPU), które polegało w głównej mierze na wzmacnianiu ochrony zewnętrznego pierścienia umocnień bazy i likwidacji sił atakującego przeciwnika. Podczas szkolenia „Zawiszacy” mogli liczyć pomoc doświadczonych żołnierzy Jednostki Wojskowej AGAT.

Źródło: 15 GBZ – Żołnierze 15GBZ przygotowują się do misji na poligonie w Wędrzynie

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.