Izraelski F-16I Sufa podczas Blue Flag-15./ Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

„Blue Flag-17”: Największe ćwiczenia w historii Sił Powietrznych Izraela

Jesienne ćwiczenia Blue Flag-17 z udziałem prawie 100 samolotów bojowych z Izraela i siedmiu innych państw, w tym z Polski, będą największym tego typu przedsięwzięciem w historii sił lotniczych państwa żydowskiego.

We wtorek, 21 marca br. ppłk Richard Hecht z Biura ds. Kontaktów Międzynarodowych Sił Powietrznych Izraela (Hejl HaAvir) poinformował, że jesienią br. odbędzie kolejna, trzecia już edycja międzynarodowych ćwiczeń Blue Flag, które zostaną zorganizowane z rozmachem:

To będą monumentalne ćwiczenia, największe w historii dla „Hejl HaAvir”. Siedem państw plus Izrael. Wszyscy chcą działać i ćwiczyć z Izraelem. To przywilej. Ludzie wiedzą, że mogą się wiele nauczyć od Izraela. W naszej niewielkiej przestrzeni powietrznej, z całym środowiskiem, które nas otacza, wszystko staje się bardzo intensywne. Są tu też Rosjanie. Wiele sił powietrznych pojawia się w okolicy w czasie lotów nad Syrią i w innych miejscach regionu. Tak więc proponujemy coś na wzór laboratorium, w którym siły powietrzne mogą przećwiczyć szerokie spektrum zadań wykonywanych w środowisku z wieloma zagrożeniami.

W dwutygodniowych ćwiczeniach Blue Flag-17 wezmą udział siły powietrzne Izraela, Stanów Zjednoczonych, Grecji, Francji, Niemiec, Indii, Włoch, a także Polski – łącznie prawie 100 samolotów bojowych oraz kilkuset lotników oraz członków obsługi technicznej. W Blue Flag-13 i Blue Flag-15 brali udział lotnicy gospodarzy oraz Grecji, Polski i Stanów Zjednoczonych.

Amerykański F-15C Eagle podczas Blue Flag-15./ Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

W przeciwieństwie do amerykańskich ćwiczeń z serii Red Flag, które są przeprowadzane cyklicznie w Nevadzie i na Alasce, izraelskie ćwiczenia Blue Flag nie polegają na symulowanych atakach na samoloty przeciwnika („niebiescy” vs. „czerwoni”), lecz skupiają się na kooperacji i wzajemnej rywalizacji pomiędzy załogami samolotów bojowych różnych państw:

To nie jest konkurs. Chodzi o partnerstwo i dopasowujemy część ćwiczeń do potrzeb każdego kraju. I to nie tylko chodzi o same ćwiczenia, ale o budowanie potencjału w ich oparciu, w których wszystkie państwa razem planują, poznają się nawzajem, budują relacje i rozmawiają o tym, jak walczyć. – dodaje ppłk Hecht.

W ubiegłym miesiącu odbyła się pierwsza z trzech konferencji planistów ćwiczeń Blue Flag-17, na których oficerowie niższego szczebla oraz pilotom i obsłudze technicznej szansę na wymianę doświadczenia podczas współpracy, zarezerwowanej zwykle na znacznie wyższe szczeble:

To znaczna różnica, gdy generałowie spotykają się w celu omówienia współpracy, podczas gdy duża liczba żołnierzy „z pierwszej linii” rzeczywiście spotyka się, aby zaplanować i wspólnie trenować. Gdy tak się dzieje, to zupełnie inna gra. mówi dalej izraelski oficer.

Szef Biura ds. Kontaktów Międzynarodowych Hejl HaAvir nie sprecyzował, co dokładnie zaplanowano na tegoroczną edycję ćwiczeń Blue Flag, lecz jeśli jakąś wskazówką może być edycja z roku 2015, to wielonarodowe siły powietrzne wykonają setki lotów treningowych, podczas których przećwiczą walki powietrzne, ataki lotnicze na cele stacjonarne i ruchome oraz manewrowanie w środowisku dużego nasycenia środkami obrony przeciwlotniczej, w tym baterii i ręcznych wyrzutni rakiet. Można się także spodziewać scenariusza ataków powietrznych na obszarach silnie zurbanizowanych, których celem jest zminimalizowanie szkód dla cywilów lub mienia:

To znacznie większe niż wszystko, co robiliśmy wcześniej i wszyscy jesteśmy podekscytowani możliwością spotkania się i zbudowania partnerstwa oraz wymiany wiedzy. – powiedział na koniec ppłk Richard Hecht.

Przypomnijmy, że podczas Blue Flag-15 sześć wielozadaniowych myśliwców F-16 Jastrząb oraz 80 żołnierzy z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach zostało rozmieszczonych w bazie lotniczej Ovda (Pustynia Negew) (czytaj także: Polskie Jastrzębie na ćwiczeniach w Izraelu).

Izraelski F-15C Baz podczas Blue Flag-15./ Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

Źródło:

defensenews.com: Israeli Air Force to host 7 nations in its largest-ever air drill

Czytaj także:

Izrael zagroził zniszczeniem syryjskiej obrony powietrznej

Izrael zestrzelił syryjską rakietę przeciwlotniczą S-200 Wega

Chrzest bojowy izraelskich Adir’ów?

Proca Dawida gotowa do obrony Izraela? [WIDEO]

Nocny nalot Izraela na Damaszek [WIDEO]

Izraelskie myśliwce i systemy obrony przeciwlotniczej na sprzedaż

F-35I przyleciały do Izraela [FOTO+WIDEO]

Izrael kupuje kolejne myśliwce F-35I Adir

Katastrofa izraelskiego F-16I Sufa

Dziesięć F-15D Eagle przekazanych Izraelowi

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty