F-16C Jastrząb, należący do Sił Powietrznych RP. / Wikimedia Commons.

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na bomby ćwiczebne dla F-16

W dniu 31 grudnia 2015 roku Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę kierowanych bomb ćwiczebnych dla samolotów F-16 C/D Block 52+.

W dniu 31 grudnia 2015 roku Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę kierowanych bomb ćwiczebnych dla samolotów F-16C/D Block 52+. Przedmiotem zamówienia jest 200 sztuk ćwiczebnych bomb kierowanych przeznaczonych dla szkolenia bojowego pilotów służących w Siłach Zbrojnych RP. Bomby mają zostać dostarczone w dwóch transzach (100 szt. do 31.10.2017,: 100 szt. do 31.10.2018).

Zakup ćwiczebnych bomb kierowanych umożliwi szkolenie pilotów myśliwców wielozadaniowych F-16C/D ?Jastrząb? w zakresie wykorzystania bomb kierowanych typu GBU-12B/D Paveway II i GBU-24(V)1B Paveway III będących obecnie na wyposażeniu Sił Powietrznych RP.

Rysunek autorstwa Ralph1989. F-16C Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) z 20. Skrzydła Myśliwskiego (20th Fighter Wing; 20 FW), stacjonującego w bazie lotniczej Shaw w Karolinie Południowej, zrzucający bombę GBU-12 Paveway II. GBU-12 Paveway II jest to kierowana laserowo bomba, bazująca na ważącej 227 kg (500 funtów) bombie ogólnego przeznaczenia Mark 82, ale wyposażona w półaktywną laserową głowicę naprowadzającą i powierzchnie sterowe do korygowania jej lotu. Jako jeden z modeli rodziny bomb Paveway, weszła na uzbrojenie w 1976 roku. Obecnie używana jest przez USAF, lotnictwo US Navy i US Marine Corps, Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne, Kolumbijskie Siły Powietrzne, Szwedzkie Siły Powietrzne oraz wiele sił powietrznych krajów członkowskich NATO.

Rysunek autorstwa Ralph1989.
F-16C Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) z 20. Skrzydła Myśliwskiego (20th Fighter Wing; 20 FW), stacjonującego w bazie lotniczej Shaw w Karolinie Południowej, zrzucający bombę GBU-12 Paveway II. GBU-12 Paveway II jest to kierowana laserowo bomba, bazująca na ważącej 227 kg (500 funtów) bombie ogólnego przeznaczenia Mark 82, ale wyposażona w półaktywną laserową głowicę naprowadzającą i powierzchnie sterowe do korygowania jej lotu. Jako jeden z modeli rodziny bomb Paveway, weszła na uzbrojenie w 1976 roku. Obecnie używana jest przez USAF, lotnictwo US Navy i US Marine Corps, Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne, Kolumbijskie Siły Powietrzne, Szwedzkie Siły Powietrzne oraz wiele sił powietrznych krajów członkowskich NATO.

Bomby trafią do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu i 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Z informacji zawartych w ogłoszeniu Inspektoratu Uzbrojenia wynika, że szczegółowy opis zamówienia zawierać będzie Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), która zostanie przekazana stronom zaproszonym do składania ofert w tym przetargu. Termin przyjmowania wniosków od stron zainteresowanych mija 11 lutego 2016 roku.

Czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.