flickr.com

Katastrofa indonezyjskiego transportowca C-130 Hercules

W dniu 18 grudnia br. doszło do katastrofy samolotu transportowego C-130H-30 Hercules, należącego do Indonezyjskich Sił Powietrznych (TNI?AU), w wyniku której zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie, łącznie trzynastu wojskowych.

Wamena, Papua, Indonezja. / Wikimedia Commons.

Wamena, Papua, Indonezja. / Wikimedia Commons.

W niedzielę, 18 grudnia br. o godz. 6:09 rano czasu lokalnego (GMT+7) w rejonie miejscowości Wamena w prowincji Papua, uległ katastrofie samolot transportowy C-130H-30 Hercules o nr bocznym A-1334, przewożący 12 ton żywności z Timiki. Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie, łącznie trzynastu wojskowych. Jako przyczynę wypadku, służby ratunkowe i władze wojskowe uznał wstępnie złe warunki pogodowe.

Maszyna należała do 32. Dywizjonu Lotniczego (Skadron Udara 32/Angkut Berat), stacjonującego w porcie lotniczym Abdul Rachman Saleh w Malangu, w prowincji Jawa Wschodnia. Po utracie tej maszyny, Indonezji pozostało jeszcze 15 samolotów w wersji C-130H-30/L-100-30 oraz dwa KC-130B. Ponadto, rząd w Dżakarcie chce pozyskać 9 australijskich C-130H.

Ostatnia katastrofa tego typu samolotu, należącego do Indonezyjskich Sił Powietrznych (Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Udara; TNI?AU) miała miejsce w dniu 30 czerwca ub. r. Do zdarzenia doszło w miejscowości Medan, gdy samolot krótko po starcie runął na osiedle mieszkalne zabijając 113 osób, w tym 12 członków załogi (czytaj więcej: Indonezyjski Hercules runął na osiedle mieszkalne).

Z kolei w dniu 3 grudnia br. u wybrzeży indonezyjskiej wypsy Pulau Lingga uległ katastrofie polskiej produkcji samolot transportowy PZL M28 Skytruck, w wyniku czego również zginęło 13 osób, znajdujących się na pokładzie.

Źródła:

merdeka.com: Hercules TNI yang jatuh di Wamena ditemukan dalam kondisi hancur

merdeka.com: Ini identitas korban meninggal pesawat Hercules TNI AU

Czytaj także:

Katastrofa C-130J Super Hercules w Afganistanie

C-130J dla niemieckiego lotnictwa?

Koncepcja turecko-indonezyjskiego czołgu średniego MMWT

Su-35S dla Indonezji

Dwanaście ofiar katastrofy indonezyjskiego śmigłowca wojskowego

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.